Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon                         

Lazer teknolojisi tıpta yaklaşık olarak 40 yıldan bu yana kullanılan ve günümüzde çok yaygın  hale gelmiş olan bir yöntemdir. Lazer tıpta hemen hemen her alanda farklı amaçlarla kullanılıyor olsa da en sık kullanım alanı istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma yani epilasyon içindir.  Lazer epilasyon  ile istenmeyen tüylerden kolaylıkla kurtulmak mümkün kılınmıştır. Cildin ağda, elektroliz(iğneli epilasyon) veya traş bıçağından daha yumuşak ve ipeksi görünmesini sağlar. Daha geniş alanları en az rahatsızlıkla ve kesinti olmadan etkin bir şekilde tedavi edebilen bir tekniktir.  Günümüzde lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmayı   sağlayan en iyi  ve en etkili yöntemdir, bununla beraber lazer  epilasyon  tüm dünyada en sık  uygulanan estetik işlemlerin de ilk sıralarında yer almaktadır.

Tüylerinizi aldırmak için alternatif yöntemler  de  vardır.Bu yöntemler  ağda, traş,  elekroliz(iğneli epilasyon) ve kimyasal epilasyon (tüy dökücü kremler)  olarak sıralanabilir. Lazer epilasyon tüm bu yöntemlere göre daha etkili ve kalıcı sonuçlar vermektedir.

Lazer epilasyon kadın erkek fark etmeksizin, tüylerinden rahatsız kişilerin sıklık ile başvurdukları bir yöntemdir. Günümüzde lüks olmaktan çıkmış  bir  ihtiyaç olarak görülmekte ve herkes tarafından rağbet görmektedir. Kişideki kıl yoğunluğuna göre seans sayısı ayarlanmaktadır. Çok yoğun kılı olanlarda seanslar biraz daha uzun  sürmekte ve seans sayıları da artmaktadır. Daha koyu renkli tüyler, lazer ışığını daha fazla absorbe eder ve daha açık olan cilt, lazer ışığının kıl folikülüne daha fazla aktarılmasını sağlar. Yaş, etnik köken, ilaç tedavisi, hormon düzeyleri ve vücut bölgesi, vücut kıllarının rengini etkiler, bu da  lazer epilasyon  tedavisinin sonuçlarını etkilemektedir.

Lazerle epilasyon, yüz dahil vücudun tüm kısımları için güvenlidir, ancak genellikle uygulama sırasında koruyucu bir gözlük kullanılır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon işleminizden önce, zarar gelmemesi için gözlerinizin üzerine koruyucu göz kalkanları yerleştirilecektir. Tedavi görecek olan bölgedeki kıllar kesilecektir. Cildinizin dış katmanlarını korumak için soğuk bir jel veya özel bir soğutma cihazı kullanılacaktır. Bu ayrıca, cilde lazer ışığının girmesini kolaylaştırarak tedaviyi daha etkili hale getirecektir.

Lazer ışını ile o anda uyku safhasında olmayan tüm kıl kökleri etkilenmektedir. Lazer epilasyon yapıldığı sırada kıl köklerinin bir kısmı uyku safhasında olduğundan (ve bunlar lazer tedavisinden etkilenmediğinden) tekrarlayan seanslar gerekmektedir. Lazer tedavisinde özellikle koyu tenli kişilerin kıl kökleri daha dirençli olabilmektedir. İdeal olan, kişinin  epilasyona kıllar traş edildikten sonra gelmesidir.

En iyi sonuçlar için birden çok seans gerekir. Genellikle başlangıçta üç ile sekiz seansa ihtiyaç duyulur, ancak  seans sayısı  kişiden kişiye  göre değişmektedir.

İşleminizden önce aşağıdakilere uymanız önemlidir:

Güneş kremi kullanın veya güneşten kaçının

Tedavi öncesi ağda veya elektrolizden kaçının

Aspirin, bazı anti-enflamatuar ilaçlar ve kanamanın artmasına neden olabilecek bazı bitkisel ilaçlar almaktan kaçının

Lazer Epilasyonun Yapılacağı Gün

Lazer epilasyon ayaktan tedavi bazında yapılır. Topikal anestezik jel tedaviden önce uygulanabilir ve işlem sırasındaki cilt soğutması sizi rahat ettirmeye yardımcı olur. İşlem sırasında kişiden kişiye göre değişen  ağrı ve acı hissİ olabilmektedir. Lazer epilasyon işlemlerinin çoğu 15 ile 30 dakika sürer; ancak, tedavi edilen bölgeye bağlı olarak daha uzun bir süre gerekebilir.

 İyileşme Süreci

Çoğu durumda tedavinizi takiben hemen işe ve diğer günlük aktivitelere dönebilirsiniz. Tedaviden hemen sonra daha pürüzsüz bir cilde ve tedavi edilen bölgedeki kılların sayısında bir azalmaya şahit olacaksınız. Lazer tedavisi sonrasında cilt yapısına göre  değişmekle beraber seyrek de olsa hafif bir kızarıklık ve reaksiyon şeklinde kabarıklık görülebilir. Bu durum çoğunlukla  kısa bir süre içerisinde  düzelecektir. Bazı  kişiler de  nadir de olsa lazer tedavisi uygulanan bölgelerde deri renginde koyulaşma ve açılmalar olabilmektedir. Çok büyük oranda geçici olan bu renk değişiklikleri genellikle aylar içinde normale dönmektedir. Nadiren kalıcı bir takım renk değişikliklerinin de olabileceği bilinmelidir. Bu renk değişiklikleri özellikle koyu tenli insanlarda görülebilmektedir. Kliniğimizde  kullandığımız  Alexandrite Lazer epilasyon cihazı , bu riski  günümüzde  en aza indiren lazer çeşitlerinden biridir.Bir diğer bilinmesi gereken konu ise nadir olarak bazı kişilerde lazer tedavisi sonrası uyarılma sonucu kıllarda artış ve kıl renginde koyulaşma  da görülebilmektedir. Özel olarak formüle edilmiş cilt bakım ürünlerini kullanmanız gerekebilir. Güneşten korunma, maruz kalan herhangi bir işlem görmüş alanda bir zorunluluktur.