Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hifu (Fokuslu Ultrason)

hifu

Hifu Nedir?

HIFU olarak da bilinen yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason dalgaları, vücut dokularına cerrahi olmayan bir şekilde müdahale edebilen bir teknolojidir. Hem estetik hem de tıbbi alanlarda kullanılır. HIFU, ultrason dalgalarını belirli bir bölgeye odaklayarak yüksek enerji yoğunluğu oluşturur. Bu enerji, hedeflenen dokunun ısınmasına ve koagülasyon nekrozu adı verilen bir süreçle hasar görmesine neden olur. Bu, çevredeki dokulara zarar vermeden yalnızca hedeflenen bölgeyi etkiler.

Estetik alanında, yüz gençleştirme ve cilt germe için HIFU kullanılır. Yüz ve boyun bölgelerinde cildi sıkılaştırmak için kolajen üretimini teşvik ederek cildin daha genç ve sıkı görünmesini sağlar. Vücudun belirli bölgelerindeki yağ dokusunu hedef alan vücut şekillendirme işlemlerinde en popüler yöntemdir.

Tıbbi alanda, belirli kanser türlerinin tedavisinde umut verici bir yaklaşımdır. HIFU, özellikle tümör tedavisinde kullanılan minimal invaziv bir yaklaşım sunarak hastaların iyileşme sürecini hızlandırır ve komplikasyon riskini azaltır. Çok yönlü kullanımıyla çağdaş tıbbın ve estetik uygulamaların vazgeçilmez bir bileşenidir.

Hifu (Fokus Ultrason) Neden Kullanılır?

Yaşlanmak, kimsenin istemediği ve aslında kabullenemediği bir durum. Hele bir de yaşınız gençken daha yaşlı göstermek tam bir kabustur. Görselliğin günümüzde her dönemden daha da önemli olduğu bir hale geldiğini düşünürsek insanların her zaman bakımlı ,genç ve dinamik görünme arzularını anlamak daha da kolaylaşıyor.best tablets on the basis of sildenafil a powerful tool against sexual impotence

Estetik cerrahi de kişilerin bu arzularını yerine getirmek için  çok çeşitli alternatifler sunarak hizmet etmeye çalışıyor. Bu alternatifleri ameliyatlı ve ameliyatsız uygulamalar olarak ikiye ayırabiliriz. Yağ enjeksiyonu başta olmak üzere orta yüz germe, yüz ve boyun germe, göz kapağı ameliyatları cerrahi yüz gençleştirme işlemlerinin başında geliyor.

Bir de hiç ameliyat istemeyen kişilere önerdiğimiz uygulamalar var. Bunlar dolgu, ip askılama ve medikal cihaz uygulamaları. Medikal cihaz uygulamalarından hifu uygulaması son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır.

İlginizi Çekebilir  Post Bariatrik Cerrahi

Peki nedir bu HI-FU uygulaması?

Ultrason tıpta hem tanı hem de tedavi amacıyla yıllardır güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. HI-FU (High-Intensity Focused Ultrasound) yöntemi ise ; ameliyatsız yüz germe başta olmak üzere  gıdı toparlama, kaş kaldırma ve vücut hatlarının  düzenlenmesi için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Yüz dışında kol sarkmaları, karın cildindeki sarkmalar, uyluk iç tarafındaki ve diz üstündeki sarkmalarda da başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Cildin dermis (kalın olan tabaka) ve yüzümüzün asıl asıcı yapısı olan ve biz cerrahların yüz germe ameliyatlarında özellikle askıladığımız tabakalarında ultrason enerjisiyle  ısı oluşturarak cildin sıkılaşmasını ve toparlanmasını sağlar.

Klinik etkinliği araştırılmış ve  kanıtlanmış fokus ultrason teknolojisi; hem cildin en derin katmanına hem de cildin en üst katmanına fokuslanma özelliği sayesinde hedeflenen bölgeye odaklanmış ses dalgalarının tam olarak ulaşmasını sağlar ve yüz de dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde istenilen sonuçları almaya olanak verir.

Hifu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Her hangi bir anestezik uygulama gereksinimi olmadan  işlem kolaylıkla uygulanır.  Kişinin cildi temizlendikten sonra jel sürülür. HIFU cihazının gerekli ayarları yapıldıktan sonra işleme başlanır. Yüz bölgesi için  İlk önce 4.5 mm lik başlıkla derin planlara Fokus Ultrason ile atışlar yapılır. Sonrasında 3 mm lik başlıklarla daha yüzeyel ve en son da 1,5 mm lik başlıklarla en yüzeyel katmana atışlar yapılır. Böylece cildin  üç tabakasında iyileşme odakları sağlanarak toparlanma daha iyi bir noktaya gelir.

Vücudun diğer yerlerinde ise farklı başlıkları kullanarak aynı etkiyi sağlamak mümkün olmaktadır. Bu işlemde cilt yüzeyi uygulamadan etkilenmez. Bununla beraber cilde ciltaltından ulaşan enerji sayesinde ciltte de uyarılma olur ve   yeni kollagen oluşumu sağlanır. Güçlü  bir sıkılaşma etkisi oluşarak  zaman içinde cerrahi olmayan bir yüz gençleştirme ve yüz germe etkisi oluşur.

İlginizi Çekebilir  Yağ Enjeksiyonu

Hifu İçin Tek Seans Yeterli Mi?

Fokus Ultrason uygulaması tek seans olarak  uygulanmaktadır. Sarkmanın çok ilerlemiş olduğu kişilerde  gerekli görülürse 2. ya da 3. seans uygulama da yapılabilir.

Hifu Acıtır Mı?

Uygulama sırasında ağrı durumu  kişiden kişiye  göre değişiklik göstermekle birlikte, çoğunlukla ağrısız bir uygulamadır. Kemiğe yakın olan alanlarda anlık olarak bir ağrı  olduğu ,uygulama sırasında ise genel olarak  iğne batması şeklinde tarif edilen bir durum olmaktadır. . Bu his; HIFU enerjisinin dokunun hedeflenen seviyelerine ulaştığının  ve  böylelikle toparlanmanın  ve sıkılaşmanın oluşacağını  göstermektedir.

Hifu Ne kadar Sürer?

İşlem süresi yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişebilir.Örneğin yüz bölgesi için ortalama işlem süresi 1 -1,5 saat arasında  değişmektedir.

HIFU Kaç Gün Sonra Etkisini Gösterir?

İşlemden hemen sonrasında bir etki görülmektedir. Ancak daha belirgin  net sonuçları  alabilmek 45-60 gün sürmektedir. Bu süreç 3 ay içerisinde maksimum seviyeye ulaşarak sonuç net olarak alınmış olmaktadır. Uygulamanın kalıcılığı  ise kişiden kişiye göre değişmekle beraber 1 yıldan 2 yıla kadar uzayabilmektedir.

Uygulama Kimlere Yapılır?

Yüz bölgesi,  kollar, bacaklar, alt karın bölgelerinde cilt sarkıklığı ve gevşeme şikayeti olan tüm kişilerde Fokus Ultrason uygulaması yapılabilir. En ideal yaş aralığı 30-65 yaş arasındadır.

Kimlere Uygulanmaz?

– Yüzünde veya uygulama yapılacak bölge de aktif cilt enfeksiyonu olan kişilere
– Uygulama alanına giren bölgede dolgu olan kişilere (dolgunun erimesine neden olabilir)
– Yara iyileşmesine ya da kanın pıhtılaşmasına engel olan bir hastalığı olanlara
– Otoimmün hastalığı olanlara
– Diyabet ve epilepsi hastalığı olanlara
– Çocuklara ve hamilelere
– Vücudunda kalp pili , elektronik cihaz veya metal stend olan kişilere

Hifu’nun Yan Etkisi Var Mı?

Uygulamadan sonra yüzde nadiren  geçici bir kızarıklık olmaktadır. Bu kızarıklık 1-2 saat içinde çoğu zaman kaybolmaktadır. Bunun haricinde geçici hafif uyuşukluk hissi de görülebilmektedir. HIFU uygulaması  güvenli ve iyi sonuçların alındığı başarılı bir uygulamadır. Özellikle ameliyat istemeyen veya henüz ameliyat için erken olan hastalarda yüz gençleştirmek için en ideal uygulamalardan biridir.

İlginizi Çekebilir  Derin Plan Yüz Germe

HIFU’dan Sonra Yüz Yıkanır Mı?

HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound) tedavisinden sonra yüz yıkamak için bazı şeyler dikkatli olunmalıdır. İşlem sonrası cilt hassas olabilir, bu nedenle iyileşme sürecini desteklemek için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alın:

Hemen yıkamayın:

HIFU tedavisinden sonra yüz yıkamayın. İşlemden sonraki ilk 24 saat boyunca cildi dinlendirmek en iyisidir. Bu süre boyunca cildiniz hassas olabilir ve temizleyiciler veya su cildinize zarar verebilir.

Ilık Su Kullanmalısınız:

İlk yüz yıkamanız sırasında sıcak su kullanmak yerine ılık su kullanın. Sıcak su, cildinizi tahriş edebilir ve iyileşmenizi zorlaştırabilir.

Nazik Temizlik:

Yüzünüzü yıkarken cildinizi ovalamaktan kaçının ve nazik bir temizleyici kullanın. Nazik hareketler kullanarak ve durulama sırasında hafifçe masaj yaparak temizleyiciyi uygulayın.

Nemlendirici Kullanmak:

Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinizi nemlendirmek hayati önem taşır. Hipoalerjenik ve hafif bir nemlendirici kullanarak cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz.

Güneşten Koruma:

HIFU tedavisinin ardından cilt hassaslaşabilir, bu nedenle güneşe çıkmadan önce yüksek SPF içeren bir güneş koruyucu kullanın. Güneş ışınlarının zararlı ultraviolet (UV) ışınları, cildinize zarar verebilir ve iyileşmesini yavaşlatabilir.

Doktorunuzun Talimatları:

Tedavi sonrası cilt yapısı ve gereksinimleri kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, tedavinizi yürüten uzman tarafından size özel olarak verilen bakım talimatlarına uymanız çok önemlidir. Uzmanınızın tavsiyelerini dikkate alarak ideal sonuçlara ulaşabilirsiniz.

HIFU sonrası cilt bakımı, iyileşme sürecini hızlandırır ve sonuçların daha kalıcı olmasını sağlar.

Hifu Fiyatları 2024

HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound) tedavisinin maliyeti, birçok faktörden etkilenebilir. Tedavi edilecek bölgenin genişliği, tedavi süresince kullanılacak teknoloji ve cihazların kalitesi, kliniğin bulunduğu coğrafi bölge ve hizmet veren uzmanın deneyimi bu faktörlerden bazılarıdır. HIFU tedavisi genellikle medikal ve estetik amaçlarla kullanıldığından, fiyatları değişebilir.