Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe (ABDOMİNOPLASTY)

karın germe

KARIN GERME OPERASYONU KİMLERE YAPILIR?

Hamilelik, aşırı kilo alıp verme gibi nedenlerle karın bölgesinde çatlaklar, deride sarkmalar ve karın kaslarında gevşeme gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Karın germe operasyonunda amaç; ayrılmış olan kas dokusunun birleştirilmesi, sarkmış olan fazla dokunun alınması ve mevcut çatlakların mümkün olduğu ölçüde azaltılmasıdır. Böylece eskisine göre daha düz ve sıkı bir karın elde edilmiş olur.

KARIN GERME İŞLEMİ KAÇ ŞEKİLDE YAPILIR?

Tam karın germe (abdominoplasti) ve kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasty) olmak üzere iki farklı şekilde yapılmaktadır. Karın bölgesinde deformitenin az olduğu daha çok göbek deliğinin altında kalan bölge ile genital bölge arasında varolan bölgedeki kaslarda gevşeme, sarkma ve çatlakların olduğu durumlarda mini karın germe operasyonu gerçekleştirilir. Eğer deformite göbek üstü bölgeyi de içeriyorsa ve sarkıklık çok daha fazla ise tam karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

KARIN GERME LİPOSUCTİON İLE YAPILABİLİR Mİ?

Hastanın karnında cilt fazlalığı ve sarkma yok ise, sadece fazla olan yağ dokusundan kaynaklı olan bir göbeği var ise sadece liposuction ile hasta mevcut görüntüsünden kurtulabilmektedir. Eğer cilt fazlalığı ve sarkma varsa karın germe+liposuction ile sonuçlar mükemmel olmaktadır. Özellikle bel bölgesine ve gerekirse karın üst kısmına yapılan liposuctionlarla karın germe ameliyatlarının sonuçları çok daha iyi olmaktadır.

KARIN GERME AMELİYATINDA İZ KALIR MI?

Karın germe operasyonundan sonra kalacak iz eğer hastanın eski sezeryan izi var ise oradan, yok ise iç çamaşırının içinde kalacak şekilde ayarlanmaya çalışılır. Operasyon sonrasında düz bir çizgi halinde iz kalması beklenmektedir. İzin uzunluğu karnın büyüklüğü ve genişliği ile orantılıdır. Bu izlerin zamanla belli belirsiz hale gelmesi beklenmektedir.

KARIN GERME İŞLEMİ VE İYİLEŞME SÜRECİ NE KADARDIR?

Karın germe işlemi genel anestezi altında ortalama 2-2,5 saat sürmektedir. Operasyon sonrasında hastaya karın bölgesini saran özel korseler giydirilir. Aynı gün akşamında ayağa kalkılmakta ve yürüme teşvik edilmektedir. Hastanede kalış süresi çoğunlukla 1-2 gündür. Yapılan işe göre değişmekle beraber ortalama 7-10 gün sonra normal iş yaşantısına dönülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Bacak Estetiği

KARIN GERME AMELİYATINA BAŞKA AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Karın germe ameliyatı sırasında uygun hastalara yüz germe, liposuction, meme büyütme, meme küçültme ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Karın germe ameliyatına estetik ameliyatlar eklenebildiği gibi diğer bazı ameliyatlarla ( rahim,yumurtalık ameliyatları vb ) beraber de yapılabilir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.