Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

burun estetiği olan kadın

Burun Estetiği Nedir?

En çok tercih edilen estetik işlemler arasında burun estetiği yer alıyor. Burunda doğuştan meydana gelen ya da sonradan kazanılan bazı deformiteler oluşabilir.

Doğuştan yamuk şekillenen, bir kaza sonucu kırılan ya da çatlayan, darbe sonucu kıkırdak yapısında bozulma meydana gelen birçok burun olabilir. Burun fazla kıkırdak ile kılcal damara sahip olduğundan dolayı hassas bir organdır.

Yüzün tam orta kısmında yer alan ve simetriyi sağlayan en önemli yapıdır. Burnun şeklini düzeltmek için yapılan ameliyata burun estetiği denilmektedir. Burun içinde, burun ucunda, burun kanatlarında ve burun üstünde yapılan işlemler sonucunda deforme görünüm ortadan kaldırılır ve burun hastanın istek ve ihtiyacına göre yeniden şekillendirilir.

Estetik burun ameliyatında yapılan işlemler halk arasında genel olarak burun kaldırma, burun küçültme, burun düzleştirme, burun ucu kaldırma ve burun daraltama olarak isimlendirilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Alanında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılan burun estetiği tam olarak burnun daha güzel bir şekil alması için yapılır. Estetik ameliyatında, mevcut olan nefes problemlerini gidermek için de müdahaleler yapılmaktadır.

Estetik açıdan burunda meydana gelen bir deformasyon kişiye özgüven eksikliği yaşatabilir. Toplum içine çıkmaktan kaçınan kişi kısa süre içerisinde estetik olarak bu kötü görünümden kurtulmak ister.

Uzman doktorlar tarafından dolgu ya da farklı teknikler kullanılarak oldukça iyi sonuçlar elde edilebilir.

Burunda boşluk oluşan bölgelere dolgu malzemesi enjekte edilerek oldukça zarif bir burun elde edilebilir. Ancak uzun ve kalıcı sonuçlar için burun estetiği ameliyatı gereklidir. Estetik ameliyatı genel anestezi ya da lokal anestezi altında uygulanır.

Burun Estetiği Avantajları Nelerdir?

Bazen doğuştan bazense sonradan kazanılan faktörler sonucunda burunda bozulma meydana gelebilir. Çocukluk döneminde ya da yetişkinlik döneminde fark etmeksizin hiç beklemediğiniz bir anda burun kazası yaşayabilirsiniz.

Estetik açıdan burunda bozuk, yamuk ve eksik görünen bir görüntü ortaya çıkabilir. Bu durumdan kısa sürede kurtulmanın en etkili yolu burun estetiği olmaktır. Gerek burun ucunda gerek burnun tümünde meydana gelen sorunlar bu işlem ile çoğunlukla ortadan kaldırılır.

Burun eskisinden çok daha sağlıklı ve estetik görünmeye başlar. Üstelik burunda yapılan işlemler çoğu zaman doğal ve kalıcı olmaktadır. Bu nedenle uzun ömürlü olarak daha güzel bir burun yapısına sahip olmaya başlarsınız.

Artık burnunuzla alakalı tüm algılar yıkılır ve kendinizi daha özgün, daha özgüven dolu ve daha güzel hissedersiniz. Estetik burun ameliyatından sonra çoğunlukla tariflenen bu süreç yaşanmaktadır.

Fakat, estetik burun ameliyatından sonra istenilmeyen durumların da hem erken dönemde hem de geç dönemde yaşanabileceği unutulmamalıdır.

 Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Estetik operasyonların çoğunda olduğu gibi burun estetiği işlemi de 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılır. Ancak kızlarda 17 yaşında da estetik burun ameliyatı yapılabilmektedir.

Böyle durumlarda mutlaka ebeveyn onayı istenir. Bu alanda uzman doktorlar alınan onay sonrasında işlem yapabilirler.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Ameliyat öncesinde detaylı bir muayene esastır. Muayene sırasında kişinin şikayetleri iyice değerlendirilmelidir.

Muayenede burundaki şekil bozukluğuna, burun cildinin yapısına, burun kanatlarının durumuna, burun orta kıkırdağında (septum) eğrilik olup olmadığına, nefes almayı engelleyecek başka sorunların varlığına bakılmalıdır.

Değerlendirme sonrasında kişinin istekleriyle beraber hekimin uygun gördüğü şekilde bilgisayardan fotoşop çalışması yapılabilir.

Bu çalışmanın ameliyat öncesi bir ön değerlendirme ve planlama çalışması olduğu; bilgisayar üzerinde ortaya çıkan yeni şeklin ameliyat sonrasındaki asıl görüntüyle birebir aynı olmayacağı unutulmamalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken tüm hususlar doktorlar tarafından hastalara en detaylı şekilde iletilir.

Estetik sonrasında burun çevresi ve göz altı çevresinde ciddi morluklar meydana gelebilir ancak bu morluklar oldukça olağan bir durumdur.

Bu nedenle kaygı ve endişeye kapılmak doğru değildir Kişiden kişiye göre morluklar ve şişlikler değişmektedir. Morlukların çoğunluğu bir haftaya kadar geçmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzman doktorlar tarafından uygulanan estetik sonrasında verilen tüm talimatlar harfiyen yerine getirilmelidir. Burun darbeden uzak tutulmalıdır. Kullanılması gereken ilaç ve aparatlar olduğu takdirde aksatmadan kullanımına devam edilmelidir.

Ameliyat sonrasında ilk günler şişlik ve morarma oldukça normaldir. Buz kompresi ile morluklar azaltılabilir.

Operasyon sonrasında 3 hafta egzersiz ve spor yapmaktan, sıcak ortamdan ve aşırı nem ile terlemeden uzak durulmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları 2021

Burunda yapılacak her işlem burun yapısı ve bundan sonrası için oldukça önemlidir. Bu nedenle doktor seçiminde, klinik seçiminde çok titiz davranmak gerekiyor. En çok merak edilen ve bu işleme karar verenlerin araştırdığı bir konu ise estetik fiyatlarıdır.

Burun estetiği fiyatları 2021 yılı için için bütçenize göre uygun fiyatlardan başlayıp çok daha yüksek rakamlı fiyatlar bulabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatına karar verirken tüm estetik işlemlerde olduğu gibi hasta hekim ilişkisinin karşılıklı güvene dayalı olarak kurulması esastır.