Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yüz ve Boyun Germe

Yüz ve Boyun Germe

YÜZ GERME AMELİYATI NEDİR?

Yüz germe ameliyatı ‘Rhytidectomy’ olarak isimlendirilmektedir. Yüz ve boyun derisindeki sarkma, özellikle çenenin her iki yanındaki cilt toplanmalarını ve kırışıklıkların düzeltilerek yüzün gençleştirilmesi ameliyatıdır. Yüz germe ameliyatlarında hedef; yerçekiminin etkisi ve yaşlanmanın da doğal sunucu olarak yüzün değişik bölgelerinde sarkmış ve gevşemiş ciltteki dokuları olması gereken yerlerine asmak ve sarkmış derilerin fazlasını atarak deriyi gerginleştirmektir.

Yüz germe ameliyatında sarkmış olan cilde müdahale edilirken, aynı zamanda cilt altında yüzde özel olarak bulunan ve SMAS olarak isimlendirilen anatomik yapıya da müdahale edilmektedir. Yüz germe ameliyatlarında hem cilde hem de SMAS ‘a beraber yapılacak germe işlemleri çok daha iyi ve kalıcı sonuçlar vermektedir.


YÜZ GERME AMELİYATI NASIL YAPILMAKTADIR?

Yüz germe ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Uygun hastalarda lokal anestezi altında da yapılabilir. Ortalama ameliyat süresi 2-4 saat kadardır. Ameliyat günü akşamı eve gidilebileceği gibi hastanede de bir gün kalınabilmektedir.Yüz germe ameliyatlarında kesiler kulak önü, kulak arkası ve saçlı deri arasında gizlenecek şekilde yapılmaktadır. Ameliyat sonrası dönem genellikle rahat geçmektedir. Yüzde şişlik, morarma , gerginlik hissi , uyuşukluk erken dönemde görülebilir. İlk 3 günden sonra yüzdeki şişlikler azalmakta ve morlukların rengi açılmaktadır. Ameliyat sonrasında 5-7 gün içerisinde tamamen normal yaşama dönülebilir ve iş yaşantısına başlanabilir.

YÜZ GERME AMELİYATLARINA BAŞKA AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Yüz germe ameliyatlarında çoğunlukla göz kapağı ameliyatı da yapılmaktadır. Göz çevresi de böylece yeni yüz yapısına uygun hale getirilmektedir. Bununla beraber gerekli görüldüğü zaman kaş kaldırma, alın germe, gıdı bölgesine yönelik operasyonlar da yüz germe ameliyatlarıyla beraber yapılmaktadır. Gıdı bölgesini forma sokmak için çoğu zaman liposuction tek başına yeterli olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiği

Son zamanlarda yüz germe ameliyatları sırasında özellikle burun kenarından dudak köşelerine uzanan çukurlara ve elmacık kemiği üzerine yağ enjeksiyonları yapılarak çok daha canlı , genç ve dolgun bir yüz elde edilmektedir. Önemli olan yüzü bir bütün olarak algılamak ve ona göre cerrahi çözümler üretebilmektir.

Yüz germe ameliyatı sırasında uygun hastalara meme küçültme veya büyütme, karın germe, liposuction ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.