Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

meme küçültme

Meme Küçültme Nedir?

“Redüksiyon mamoplasti” olarak da bilinen meme küçültme operasyonu, göğüslerdeki doku, fazla yağ ve deriyi çıkarmak için kullanılan bir işlemdir.

Göğüs Küçültme Estetiği

Meme küçültme veya küçültme mamoplastisi, yağ, meme dokusu ve deriyi alarak memelerin boyutunu küçülterek daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Ayrıca areolanın boyutunu da azaltabilir.

İri göğüslü kadınlar bu fazla kilolardan dolayı sırt ve boyun ağrıları, meme altında cilt tahrişleri ve solunum problemleri gibi sorunlar yaşayabilirler. Küçültme mamoplastisinin amacı, kadının daha küçük göğüslere ve vücudunun geri kalanıyla daha orantılı bir şekle sahip olmasını sağlamaktır.brand german remedies supplements

Meme hipertrofisi, memelerin hacminin normal oranlarının üzerine çıkması ile karakterize bir durum oluşmasını sağlar. Bu hipertrofiler ergenlik döneminde (memenin virjinal hipertrofisi) ortaya çıkabilir ve nedenleri kadın hormonlarına aşırı duyarlılığı içerir.

Genç kadınlarda cilt genellikle tonik olsa da bu patolojinin görünümü genellikle çatlaklara neden olur. Yetişkin kadınlarda, hipertrofi genellikle meme bağ dokusunu istila eden yağ dokusundaki artıştan kaynaklanır. Sonuç olarak meme genellikle büyüktür, serttir, çok elastik değildir ve eğimi risklidir. Bütün bu problemler küçültme mamoplasti ile çözülebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göğüslerin küçültülmesi ameliyatıdır. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu, işlem kişiyi uykuda tutar ve ağrısız bir operasyon geçirmesini sağlar. Küçültme mamoplastisi için cerrah meme dokusunun ve cildinin bir kısmını çıkarır. Meme uçları kozmetik nedenlerle yer değiştirmek için yukarı hareket ettirilebilir.

En yaygın prosedürde cerrah, areola çevresinde (meme uçlarının etrafındaki karanlık alan), areoladan memenin altındaki kırışıklığa ve memenin alt kıvrımına kadar üç cerrahi kesim (kesik) yapar.

Fazla yağ, deri ve meme dokusu çıkarılır. Meme başı ve areola daha yüksek bir konuma taşınır. Areola genellikle küçülür. Cerrah, memeyi yeniden şekillendirmek için kesileri dikişlerle kapatır. Bazen meme ve koltuk altı bölgelerinin şeklini iyileştirmek için liposuction küçültme mamoplasti ile birleştirilir. Operasyon 2 ila 5 saat arasında sürebilir.

Meme Küçültme Kimlere Uygundur?

Meme küçültme ameliyatı, büyük göğüslere sahip olan ve aşağıdaki gibi problemleri sonlandırmak isteyen kişiler içindir:

 • Ağrı kesici ilaç almalarına neden olan kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı
 • Göğüslerin altında kronik deri döküntüsü veya tahrişi
 • Sinirlerde ağrı
 • Faaliyetlerin sınırlandırılması
 • Göğüslerinizin büyüklüğü ile ilgili düşük benlik saygısı
 • Uygun sutyen ve kıyafet bulmada zorluk

Meme Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Çoğu meme küçültme işlemi, daha yüksek bir yere kaldırılacak olan areola ve meme ucunun yeni konumunun işaretlenmesiyle başlar; bu bölgeye yeterli dolaşımı sağlamak için, areolayı ve meme ucunu besleyen kan damarlarını içerecek şekilde bir doku pedikülü tasarlanır.

Küçültme ve yeniden şekillendirme yöntemleri, memelerin büyüklüğüne, cildin kalitesine, yara izinin türüne, tıbbi geçmişine ve hastanın istek ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Tüm göğüs küçültme işlemlerinin prensibi aynı kalırken, farklı teknikler meme bölgenizde farklı türde izler oluşmasına neden olur.

Ters T skar veya çapa meme küçültme ise en yaygın ve geleneksel göğüs küçültme türüdür, ters T olarak da bilinen çapa tipi bir kesi kullanılır. Bu teknik, meme başı çevresinden başlayan, dikey olarak aşağıya doğru ve ardından yatay olarak göğüs kıvrımı boyunca ilerleyen çapa şeklinde bir yara izi ile sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir  Jinekomasti Nedir?

Dikey yara izi ile meme küçültme. Bir başka yaygın küçültme prosedürü türü, dikey bir yara izi içeren prosedürdür. Bu teknikle hastalar areola çevresinde dikey olarak aşağıya doğru uzanan ancak alt meme kıvrımında iz bırakmayan bir yara izine sahip olacaktır. Azaltılmış yara izi açık bir avantajdır. Ancak özellikle büyük göğüsler söz konusu olduğunda dikey desen daha az etkili ve güvenilirdir.

Meme Küçültme Öncesi

Herhangi bir ameliyattan önce en iyi olan şey sağlığınızı korumaya çalışmanızdır. Doktorunuzla bir kontrol planlayın, sağlıklı bir diyet yapın ve düzenli olarak egzersiz yapın. En önemli şeylerden biride, tüm tütün ürünlerini tüketmeyi bırakmaktır. Prosedür tam olarak nasıl işler, küçültme mamoplasti için meme işaretleme şeklinde başlar. Ameliyatınızın sabahı hastaneye gideceksiniz ve aynı gün veya ertesi gün de evinize geri döneceksiniz.

Ameliyat sırasında genel anestezi altında tamamen uyursunuz ve bunların hiçbirini hissetmez veya hatırlamazsınız. Ameliyat bittikten sonra ameliyathanede uyanacak olsanız da çoğu hasta sadece uyanma odasında olanları hatırlar. Her cerrahın, ameliyattan sonra göğüslerinize ve kesilerinize nasıl bakacağınız konusunda farklı talimatları vardır. Çoğu, 2-3 gün içinde duş almanıza izin verecektir.

Bir dereceye kadar rahatsızlık veya hafif ağrı yaşamayı beklemelisiniz, ancak herkesin deneyimi farklıdır. Bazı kişilerde ameliyat öncesi göğüslerin boyun, omuz ve sırtını çeken ağırlığından dolayı o kadar çok ağrı olur ki ameliyat sonrasındaki rahatsızlık buna kıyasla minimum düzeyde olur.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Küçültme mamoplastisi, meme dokusunu, deriyi ve yağ dokusunu memeden uzaklaştırarak boyutunu küçültmeye yönelik bir müdahaledir. Aynı müdahalede, memelerin pozisyonu ve areola-meme ucu kompleksi, ilk pozisyonlarında yeniden konumlandırmak için değiştirilebilir. Areola da küçültülebilir. Bu işlem kadınlarda özellikle şiddetli hipertrofisi olanlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de yapılabilir.

Göğüs küçültme normalde estetik müdahaleden daha işlevseldir ve dikkate alınması gereken komplikasyonları ve özellikleri vardır. Yaşa, emzirme beklentilerine, cilt kalitesine veya hipertrofi derecesine bağlı olarak, küçültmenin bir cerrahi teknikle yapılması tavsiye edilir.

1)Test T İzle Meme (Göğüs) Küçültme

Bu ad, meme dokularını birbirine bağlayan bir kök bıraktığı için anılır. En yaygın tekniktir. Özellikle bir dereceye kadar ciddi gigantomastisi olan genç kadınlarda endikedir. P rezervleri CAP (Kompleks Areola-Meme) duyarlılığı ve kadın hamile ise emzirme olasılığını tehlikeye etmez. Ameliyat sonrası yara izinin son şeklini etkileyen tekniği gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır; Birinin veya diğerinin kullanılmasına bağlı olarak ters J, L veya T şeklinde de isimlendirilir.

Alt pedikül tekniği: Areola-meme ucu kompleksini, bezin alt kısmındaki dokuları birbirine bağlayan bir gövdeye sabitlenmiş halde tutar. Bu tip operasyonlar en çok büyük miktarda doku rezeke edilmesi gerektiğinde kullanılır, ancak meme ucunun damar güvenliğini korumak, hassasiyetini kaybetmemek için gereklidir.

Üst pedikül tekniği: Alt pedikül tekniğinden daha sık görülür ve hafif veya orta derecede meme hipertrofisi olan hastalarda endikedir. Bu durumda areolayı besleyen kan akımı memenin üst kısımlarına ulaşacaktır. Alt yapısında olduğu gibi, OTP’nin hassasiyetini ve işlevlerini korur.

İlginizi Çekebilir  Meme Büyütme

2)Greft Tekniği ile Meme (Göğüs) Küçültme

Bu teknik pedikülden çok daha az kullanılır. İçinde meme başı ve areola meme dokusundan tamamen ayrılır ve ardından yeniden konumlandırılır. Çoğu durumda, pedikül tekniği sayesinde bu gerekli değildir. Ancak yüksek riskli hastalıkları olan veya ileri yaştaki hastalarda göğüs küçültme isteniyorsa genellikle bu yol önerilir. Ana dezavantajı, CAP’nin hassasiyetini kaybetmesidir ve onu sulayan iletkenlerden çıkarıldığı için emzirme yeteneği de kaybolabilir.

3)Lejour – lolipop izle meme (göğüs) küçültme

Fazla yağ veya yağ dokusunun bir kanül kullanılarak uzaklaştırılmasından oluşan bir tekniktir. Memeye yerleştirilen kanüllerin meme dokusunu emmemesi dezavantajına sahiptir, bu nedenle memenin boşalması önceki iki yolu kullanmaktan çok daha az olacaktır. Aynı zamanda daha az invaziv bir redüksiyon mamoplasti yoludur. Göğsün ve areolanın değiştirilememesi veya kaldırılamaması dezavantajına sahiptir. Bu nedenle orta boylarda ve görünür bir iz istemeyen kişilerde olduğu gibi pitozis veya diğer anormal meme şekillerinin olmadığı durumlarda da önerilir.

Göğüs Küçültme Riski Var Mı?

Göğüs küçültme ameliyatı, bazı risklere sahiptir: kanama, enfeksiyon ve anesteziye karşı ters tepki olabilir. Diğer olası riskler şunlardır;

 • Genellikle geçici olan morarma
 • Sikatrizasyon
 • Meme uçlarında ve etraflarındaki deride (areolalar) yok olma veya his kaybı
 • Emzirmede zorluk veya yetersizlik
 • Görünümlerini iyileştirmek için başka bir ameliyat gerektirebilecek cerrahi olarak değiştirilmiş sol ve sağ memelerin boyut, şekil ve simetrisindeki farklılıklar

Göğüs Küçültme Sonra İz Kalır Mı?

Tüm ameliyatlar iz bırakır. Çoğu yara izi 12 ay civarında zamanla kaybolur, ancak izler tamamen fark edilmese bile sonsuza kadar kalır. Yara iyileşmesinin büyük bir genetik bileşeni olduğundan, tüm hastalarda aynı tür yara izleri olmadığının söylenmesi gerekir. Bazı insanlar soluk ve ince yara izlerine sahipken, diğerleri daha kalın yara izlerine sahip olma eğilimindedir.

Cerrahınızın yara izlerinin görünümünü en aza indirmeye yardımcı olmak için kullanabileceği bazı teknikler olsa da izleri tamamen yok edemezsiniz. Ayrıca, yara izlerinin tam olarak nerede olacağını cerrahınıza önceden sorduğunuzdan emin olmanız önerilir.

Meme (Göğüs) Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bir cerrahi müdahalenin hastaya en fazla rahatsızlık verebilecek aşamaları, ameliyat sonrası dönem ve müdahaleden sonra iyileşme sürecidir. Çoğu hasta, günlük alışkanlıklarına dönmelerine, aktif olarak işe dönmelerine ve spora devam etmelerine olanak tanıyan hızlı ve tam bir iyileşmeye ihtiyaç duyar.

Meme küçültme ameliyatı hakkında bilgi almak için başvuran hastalar genellikle bunun rahatsız edici, ağrılı ve yavaş iyileşme ameliyatı olduğu kanaatini ifade ederler. Müdahale doğru ve dikkatli bir şekilde yapılırsa iyileşme ağrısız, hızlı olur ve komplikasyonlar nadirdir.

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Müdahaleden sonra şu öneriler verilir: Ameliyathaneden çıktıktan 3 saat sonra hastanın yataktan kalkıp oturmaya ve yürümeye başlaması önerilir. Erken kalkmak, yatalaklıktan kaynaklanan sırt ağrısını ve baş dönmesi veya hipotansiyonun ortaya çıkmasını önler. Ayrıca göğüslere zarar vermez veya ağrıya neden olmaz.

Meme (Göğüs) Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur Mu?

Herhangi bir cerrahi prosedür belirli bir derecede risk taşır ve küçültme mamoplastisiyle ilişkili riskleri anlamanız önemlidir. Meme küçültme operasyonu geçirme kararı, riskin potansiyel fayda ile karşılaştırılması esasına dayanır. Çoğu hasta belli başlı komplikasyonları yaşamasa da, göğüs küçültmenin risklerini, olası komplikasyonlarını cerrahınızla tartışmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Meme Dikleştirme

Kanama, nadir de olsa ameliyat sırasında veya sonrasında bir kanama olayı meydana gelebilir. Ameliyat sonrası kanama gelişirse biriken kanın alınması için acil tedavi gerekebilir. Ameliyattan 10 gün önce aspirin veya antiinflamatuar ilaçlar kanama sorunları riskini artırabileceğinden almamalısınız.

Ağrı, göğüs küçültme boyun, sırt ve omuzlardaki kas-iskelet ağrısı şikâyetlerini iyileştirmeyebilir. Derideki veya memenin derin dokularındaki anormal izler ağrıya neden olabilir. Ameliyattan sonra gecikmeli İyileşme olasılığı vardır. Göğüs derisinin veya meme ucunun bazı bölgeleri normal şekilde iyileşmeyebilir ve iyileşmesi uzun zaman alabilir. Meme ucundan, sık pansuman değişiklikleri veya daha sonra iyileşmemiş dokuyu çıkarmak için ameliyat gerektirebilecek cilt veya doku kaybı yaşanması mümkündür.

Meme (Göğüs) Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatı kanser oluşturma riski taşımaz. Ancak ailede daha önce meme kanseri olmuş biri varsa yine de ameliyata başlamadan önce gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

Küçültme mamoplasti, meme kanseri cerrahının kapsamlı bir cerrahi tedavi gerçekleştirmesini sağlar. Böylece cerrahi seçenekleri önemli ölçüde genişletir ve geliştirir. Küçültme mamoplasti, mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu sürecini karşı memenin simetrisi ile tamamlar ve konservatif onkoplastik cerrahide yeniden şekillenme tekniklerinin temelini oluşturur.

Meme (Göğüs) Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaranızı kontrol ettirmek, dreni çıkarmak veya dikişleri almak için ne zaman geri gelmeniz gerektiğini doktorunuza sorun. Kaldırma, çekme veya itme içeren aktiviteler yapmaktan kaçının. Ayrıca bir süre spor yapmayı bırakmanız gerekebilir.

Uyurken, göğüslerinizdeki baskıyı azaltmak için yan yatmaktan kaçının. Banyo yapmanıza izin verildiğinde, insizyonlarınızı sabun ve suyla dikkatlice yıkayın. Bundan sonra temiz ve yeni bandajlar giyin. Bandajlarınızı her ıslandıklarında veya kirlendiklerinde değiştirin. Bandajlarınızı değiştirirken daima drenlerinizi kontrol edin. Kanalizasyonlarınızı çekmeyin. Kesi (yara) ve drenlerinizin bakımı hakkında daha fazla bilgi için doktorlarınıza danışın.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatını SGK karşılar Mı?

Genel olarak, evet. Bununla birlikte, sigorta ameliyatı üstlenmeyi kabul etmeden önce göğüslerinizin size ağrı veya kızarıklığa neden olduğuna dair kanıt isteyebilir. Ayrıca, daha az şiddetli (cerrahi olmayan) önlemlerin semptomlarına yardımcı olmadığını bilmek de isteyebilirler. Ayrıca, size ilerlemeden önce sırt ağrısını hafifletmek için fizik tedavi yapmanızı isteyebilirler. Ayrıca ne kadar süredir ağrı çektiğinizi görmek için doktorunuzdan tıbbi kayıtlarınızın bir kopyasını isteyebilirler.

Meme Küçültme Fiyatları 2024

Plastik cerrahide belirlenmiş bir maliyet yoktur, göğüs küçültme ameliyatının maliyeti birçok faktöre bağlı olarak değişir, örneğin: özel durumunuzun karmaşıklığı, uygulanacak prosedürlerin türü gibi faktörlere bağlıdır.

Bu tür bir prosedür seçmeli kozmetik cerrahi olarak kabul edildiğinden, çoğu durumda tıbbi harcamalar için sigorta bu masrafları karşılamayabilir. İşlemi daha kolay hale getirmek için kredi kartı veya bankaların sunduğu finansman planları ile aylık faizsiz ödeme imkânları da vardır. Meme küçültme ameliyatının ortalama maliyetleri kişiye göre değişebilir.