Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

meme küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Göğüslerde aşırı yağ ve meme dokusu meydana geldiğinde devreye meme küçültme ameliyatı giriyor.

Göğüs yapısı ve dokusu gereğiyle her bireyde farklı şekilde büyüme ve gelişme meydana gelebilir. Bu durum bazı kişileri rahatsız edecek boyutlara ulaşabilir. Bu durumda derhal sizler de uzman doktorlar ile görüşme sağlayarak dilediğiniz her an her yerden ulaşarak meme küçültme işlemi yaptırabilirsiniz.

Memelerdeki fazla olan yağ ve meme dokuları alınır ve estetik dikiş atılır. Ameliyat öncesindeki çizimlere göre   kesiler yapılarak fazla olan cilt, meme ve yağ dokusu çıkarılır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Alanında uzman olan ve deneyim kazanmış olan doktorlar tarafından yapılan meme küçültme ameliyatı oldukça önemli olan ve profesyonellik gerektiren bir ameliyattır.

Ameliyat   öncesinde de sonrasında da mutlaka tüm talimatlar eksiksiz bir biçimde yerine getirilmelidir.

Hastalara, doktorlar tarafından gerekli tüm talimatlar hakkında ve oluşabilecek risk grubu ve komplikasyonlar hakkında gereken tüm bilgiler iletilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Meme küçültme ameliyatında birçok farklı teknik kullanılır. Göğüs yapısına, büyüklüğüne ve hastanın yaşına göre  ameliyat teknikleri belirlenir.

Genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olan meme küçültme ameliyatının süresi ortalama 2 ila 3 saat arasındadır. Ameliyat sonrasında çoğunlukla bir gün hastanede kalmak yeterlidir.

Meme Küçültme Öncesi

Önemli operasyonlardan biri olan meme küçültme öncesinde mutlaka fiziksel olarak tüm hazırlıkların tamamlanmış olması gerekir.

Hastalar operasyona girmeden beslenme düzeniyle, sıvı tüketim düzeniyle ve uyku düzeniyle oldukça rutin bir duruma alışmalıdır. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapmalı ve bedeni ameliyata hazır hale getirmelidir.

Kafeinli, alkollü ve tütünlü içeceklerden uzak durmalıdır Operasyon öncesinde verilen tüm talimatlar yerine getirilmelidir.

Ayrıca tam operasyon öncesinde bedende hiçbir aksesuar ve metal içeriğe yer verilmemelidir. Göğüs küçültme ameliyatından önce hekim gerekli görür ise meme ultrasonu ve mamografi çekilmelidir.

Meme Küçültme Riskleri Nelerdir?

Uzman doktorlar tarafından uygulanan göğüs küçültme operasyonun en çok merak edilen durumlardan biri de risk durumudur.

Operasyon esnasında hastanın hiçbir şey hissetmemesi ve acı çekmemesi için genel anestezi uygulaması yapılır.

Anestezinin etkisi geçmeye başladıkça göğüslerde genel olarak hafif ağrılar meydana gelebilir. Böyle durumlarda ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatında, her ameliyatta olduğu gibi komplikasyon olarak isimlendirdiğimiz erken dönemde kanama, enfeksiyon, cilt altında kan ve sıvı toplanması gibi ve geç dönemde ise izlerin kötü iyileşmesi gibi durumlar nadir de olsa yaşanmaktadır.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Meme büyüklüğüne ve yapısına göre ameliyat teknikleri değişmektedir.

Genelde iki farklı izli şekilde operasyon sonlanmaktadır. Birincisinde meme başının yuvarlaklığıyla beraber ters T, ikincisinde ise T nin bacakları olmayacak düz bir çizgi şeklinde(lolipop) iz oluşmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra kalacak izlerin zaman içerisinde çok daha az görünür bir hal alması beklenmektedir. Nadiren de olsa kişiyi rahatsız eden belirgin izler de olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatlarından hemen sonra kişiler omuz, kol ve sırt ağrılarının azaldığını hissetmekte ve çok daha konforlu bir yaşama başlamaktadırlar.

Meme Küçültme Sonrası

Genel anestezi verilerek yapılan meme küçültme operasyonu sonrasında hasta çok çabuk kendisine gelebilir.

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra çoğunlukla bir gün içerisinde taburcu olabilir. 1 hafta içerisinde iyileşme iyice kendine gelir ve hasta normal yaşantısına çok kısa sürede dönebilir.

Ancak ameliyat sonrasında en az 1 ay boyunca göğüslerin hiçbir şekilde darbe almamasına, bol bol sıvı tüketmeye, korse veya sporcu sütyeni kullanımına dikkat etmeye özen gösterilmelidir.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur Mu?

En çok merak edilen bir diğer konu ise göğüs küçültme sonrasında çok ağrı meydana gelir mi konusudur.

Anestezinin etkisi geçtikten sonra göğüslerde oluşan ağrı hissedilebilir hale gelir. Ancak bu ağrı sizleri çoğunlukla rahatsız edecek boyutlarda değildir. 2-3 gün boyunca bu ağrılar aralıklarla kendini gösterebilir. Ağrı kesiciler kullanarak ağrıdan kurtulmak mümkündür.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur Mu?

Kansere sebep olan birçok faktör mevcuttur. Ve kanserden sonra deformasyona uğrayan göğüsler, göğüs estetiği ile yeniden güzel görünüme kavuşturulurlar.

Ancak sağlıklı göğüslere yapılan göğüs küçültmenin kanser ya da farklı bir hastalığa sebep olduğundan söz edilemez.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm operasyonların sonrasında dikkat edilen hususlar olduğu gibi küçültme ameliyatından sonra da doktorun tüm uyarıları dikkate alınmalı ve ağır egzersizlerden, yüz üstü yatmalardan kaçınılmalıdır.

Meme Küçültme Fiyatları 2021

Uzman doktorlar tarafından yapılan meme küçültme fiyatları klinik, doktor ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre artış ya da azalma gösterebilir.