Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Bişektomi

Bişektomi – Yanak Estetiği

Bişektomi, ​Yanaklarımız yüzümüzün hatlarını oluşturan  en önemli  bölümlerinden  biridir. Bu bölgeyle ilgili müdahaleler yüzün hatlarını değiştirerek tüm yüzün görünümünde olumlu anlamda  etkili olmaktadır. Yanak estetiği ile yüzün çok daha güzel ve etkileyici olması amaçlanmaktadır. Yanak estetiği özellikle yanakları dolgun ve yüzü yuvarlak görünümlü olan kişiler için uygulanmaktadır. Yapılacak yanak estetiği ile yuvarlak bir yüzden oval ve üçgen bir yüz şekline geçiş hedeflenmektedir. Yanak estetiği denilince ilk akla gelen bişektomi operasyonudur.

​Yanak estetiği operasyonu olan bişektomi operasyonu ağız içinden yapılan küçük bir kesiyle fazla olan yağların  alınması işlemidir. Bu kısımdaki yağ yastıklarının ağız içinden  dışarı çıkarılarak alınma işlemi de demek mümkündür.  Lokal anestezi ile yapılan bu işlem yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

​Hollywood estetiği olarak da bilinen yanak estetiği için ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar var.  Ağız içinde operasyon uygulanan yanak bölgesindeki  mukozada yapılan kesiye kendiliğinden eriyen ince  iplerle dikişler atılmaktadır. Bu ufak dikişler nedeni ile ilk gün katı ve sert gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. İkinci günden itibaren dikkatli olmak kaydıyla  normal gıda alımları yapılabilir. Lakin ilk günler mutlaka ağız içine gargara yapılması gerekmektedir. Tükürük salgısı ile sürekli ıslak kalacak bu dikişlerin enfekte olmaması için ilk 5 gün günde 3 kez sürekli olarak gargara yapmak gerekir. Dikiş atılan kısım sadece 1 cm lik bir alan olduğu için ise ağrı ve sızı çoğunlukla hissedilmeyecektir. Ağrı hissetseniz bile ağrı kesicilerle ağrınız hafifleyecektir. Bu dikişler yaklaşık 4-5 gün içerisinde erimeye başlayacak ve kısa süre içerisinde kendiliğinde yok olacaktır.Yapılan operasyon ardından çoğunlukla  aynı gün normal hayatınıza döneceksiniz. İşlemin hemen ardından bir  sonuç görünse de net sonuç için  ancak  3 ila  6 ay beklenmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Yüz ve Boyun Germe

Yanakları inceltmek, yüzü daha üçgen ve oval göstermek için dolgu, yağ enjeksiyonları ve liposuction gibi uygulamalar da bişektomiyle beraber veya ayrı olarak da uygulanabilir.