Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Post Bariatrik Cerrahi

Post Bariatrik Cerrahi

Obezite günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri. son yıllarda sağlıksız beslenme, aşırı kalorili yiyeceklerin yoğun olarak tüketilmesi, fast food zincirlerinin hergeçen gün artması gibi etkenlerden dolayı obez insanarın sayısı da artmakta. Obez insanların altta yatan bir sağlık problemi yoksa elbetteki en iyi kilo verme yöntemleri sporla beraber uygun diyet planlamalarıdır.

Buna rağmen kilo veremeyen ve artık bu kilo sorunu kronikleşen kişiler için nerdeyse tek çözüm ise genel cerrahi uzmanlarının uyguladığı mideye dönük kilo verme ameliyatlarıdır. Biz Plasitk cerrahlar olarak ancak kilolar verildikten sonra vücudu şekillendirme kısmında bu sürece dahil olmaktayız. Liposuction( yağ alma) yöntemi kilo vermek için yapılan bir yöntem değildir. Kontur cerrahisi dediğimiz vücudu şekillendirme cerrahisidir.

Ameliyatla veya ameliyatsız kilolar verildikten sonraki en önemli problem aslında cilt sarkmalarıdır. Özellikle memelerde, karında, kollarda ve bacaklarda çok belirgin olarak sarkmalar olmaktadır. Bazı kişilerde yüzde de belirgin çökmeler ve sarkmalar görülmektedir. bu sarkmaların toparlanması Estetik ve Plastik cerrahi sayesinde sağlanmaktadır. Bazı hastalar 60 kiloya kadar verebilmektedir. Bazı durumlarda çok daha fazla kilo vermeler olabilmektedir.

Verilen kilo miktarı arttıkça elbette ki sarkma ihtimali de artmaktadır. Kilo veren kişilere nerdeyse cillteri bol gelmektedir. Beden olarak 3- 4 beden küçülme olurken fazla cilt toparlamamaktadır.
Germe ameliyatlarıyla fazla olan ciltler alınmakta ve kişinin kilosuyla uygun bir görünüm sağlanmaktadır. Sadece germe ameliyatları değil, özellikle meme için hem dikleştirme hem de silikon meme protezleriyle dolgunlaştırma ameliyatları yapılmaktadır. Özellikle yüz bölgesi için kaybedilen hacmi yerine koymak için yağ enjeksiyonlarıyla da başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Karın germe ameliyatı, belt lipektomi denen tam çepeçevre olacak şekilde de yapılabilir, uygun olan hasta için ise klasik karın germe olarak da yapılabilir. eğer popo bilgesinde de sarkma ve düşüklük varsa popo kaldırmayla beraber de yapılabilir. karın germe ameliyatlarında iç kas yapısı da onarıldığı için bel daha uygun bir şekil almaktadır. Karın germe ameliyatına ilave olarak karın ve bel bölgesini şekilllendirmek için bu bölgelere liposuction işlemi de uygulabilir.

İlginizi Çekebilir  Genital Bölge Estetiği

Kol sarkmaları için kol germe ameliyatı uygulanmaktadır. Kol germe amelİyatında kolun iç tarafında kalacak şekilde bir kesi yapılmakta ve sarkan deri bu kesiden toplanmaktadır. Bu kesi izi sarkıklığın boyutuna göre uzun veya kısa olmaktadır.

Bacaklardaki sarkıklıklar ise bacak germe ameliyatlarıyla giderilmektedir. Uyluk germe olarak da tarif edilen bu ameliyat da kasık bölgesinden başlayıp popo alt çizgisine kadar uzanan bir kesiyle ameliyat yapılmaktadır. sarkıklık çok fazla ise o zaman uyluk iç tarafından aşağıya doğru inen bir kesi de gerekmektedir.

Bütün bu ameliyatlar tek tek yapılabilecekleri gibi, uygun olan hastalarda kombine olarak da yapılabilmektedir. Özellikle karın ve meme ameliyatları sıklıkla birlikte yapılmaktadır. yine uygun olan hastalarda karın germe, meme dikleştirme ve protez, kol germe ve bacak germe ameliyatları bir arada olabilmektedir. kombine olarak bu ameliyatları yapmanın enbüyük avantajı tek bir iyileşme sürecinde birçok sorunun halloluyor olmasıdır.
Aşırı kilo vermelerden sonra özellikle kadınlarda genital bölgedede bazı sarkıklıklar ve hacim kayıpları görülmektedir. estetik cerrahiyle genitalbölgede oluşan deformiteler başarıyla düzeltilmektedir.