Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Saç Ekimi

saç ekimi

SAÇ EKİMİ NEDEN BU KADAR YAYGINLAŞTI?

Günümüzde estetik kaygılar her dönem olduğundan çok daha fazla ön plana çıkmakta. Kadınların daha güzel ve genç görünme arzuları her geçen gün artmakta. Bununla beraber erkeklerin de bu istekleri günümüzde hiç de görmezlikten gelincek boyutta değil artık. Erkek estetiği denildiğinde akla ilk gelen elbette ki saç ekimi. Saç erkeklerin görüntüsünü çok etkilemekte.

Saçın olması kişiyi çok daha genç göstermekte iken kellik olduğundan çok daha fazla yaşlı görünmesine neden olmakta. Erkeklerin en büyük sıkıntısı olan kellik sorunu artık çok kolay uygulanabilen ve oldukça doğal sonuçler elde ettiğimiz saç ekimi işlemiyle hallolmakta. Bayanlarda da görülebilen saç dökülmesi sorunlarında da saç ekimi işlemi uygun olanlarda çok iyi sonuçlar vermektedir.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR?

Saç ekimi 18 yaşını doldurmuş, saçsızlık ya da saç dökülmesi problemi yaşayan  erkek veya bayanlara yapılabilir

SAÇ EKİMİNDEN ÖNCE DİKKAT  EDİLMESİ GEREKEN ŞEYLER NELERDİR?

Saç ekilecek olan kişinin öncelikle muayenesi önemlidir. Saç dökülmesinin sebebi genetik mi yoksa farklı bir hastalık nedeni ile mi oluşmuş bunun değerlendirilmesi gereklidir. Erkeklerde çoğunlukla  her hangi altta yatan bir hastalık olmadan genetik nedenlerle saç dökülmesi olmaktadır.  Saç dökülmesi bazen  18 yaş gibi çok erken yaşlarda başlar bazen de  30 lu yaşları bulabilir.

Erkeklerde özellikle 40’lı yaşlardan sonra saç dökülmesinin hızının çok çok  azalmasını  beklemekteyiz. Bununla beraber kullanılan  bir ilaca veya hormonal bir bozukluluğa neden olan bir hastalık varsa bunun da saç dökülmesi yapabileceği unutulmamalıdır. Böyle durumlarda mevcut olan hastalığın tedavisinden sonra veya kullanılan ilacın bırakılmasından sonra gerekli değerlendirmeler yapılarak saç ekimine karar verilmelidir.

Kadınlarda ise  çoğu zaman saç dökülmesinin nedeni kansızlık veya hormonal bir problem olmaktadır. Bu sorunlar giderildiği taktirde saç sıklığı ve kalınlığı çoğu zaman normale dönmektedir. Ancak tüm tetkiklerin normal olmasına karşın saçsızlık problemi yaşayan bayanlara da saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir  Post Bariatrik Cerrahi

SAÇ EKİMİNDE EN İLERİ TEKNİK NEDİR?

Follicular Unit Extraction (FUE), en avantajlı ve  en ileri saç ekim tekniğidir. FUE tekniğiyle saç ekim işleminde saç kökleri hassas cihazlarla teker teker alınarak, saçın döküldüğü bölgelere yine teker teker transfer edilir. FUE tekniği ile saç ekiminde neşter kullanılmaz ve dikiş atılmaz.

FUE TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR?

FUE tekniğiyle saç ekiminde lokal anestezi uygulanarak saç kökünün alınacağı ve ekileceği bölgeler uyuşturulur. Uyuşturmak amacıyla lokal anestezi uygulanırken sadece bir miktar ağrı olmaktadır. Sonrasında işlemle ilgili ağrı hissedilmemektedir. Hatta köklerin alınmasından sonra ekime geçildiğinde hastalarımız  telefonlarıyla sosyal medyayı takip edebilmekte, maillerine cevap verip istedikleri televizyonu veya sinema filmini izleyebilmektedirler.

İşlemin tamamı ortalama olarak 6- 8 saat kadar sürmektedir.Saç köklerinin alınmasından sonra yemek molası verilmekte, istenildiği taktirde sonrasında da küçük aralar verilmektedir .FUE tekniğiyle, daha önceden yaptırılmış kötü görünümlü saç ekim ameliyatları da düzeltilebilir.  Ayrıca kaş ve sakal bölgesine de ekim  uygulanabilir.

FUE tekniğiyle saç ekim işleminden sonra iyileşme  diğer tekniklere göre çok daha hızlıdır. Hasta kısa süre içinde günlük yaşantısına ve iş hayatına dönebilir. Ayrıca  FUE tekniğini diğer teknikten ayıran en önemli özelliği ense bölgesinde iz bırakmamasıdır. Saçını çok kısa kestirip kullanmak isteyenler için bu durum göz önüne alınmalıdır.

SAÇ EKİMİNDEN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLER VE EKİLEN SAÇLAR NE ZAMAN ÇIKAR?

Saç ekiminden sonra ertesi gün ense bölgesindeki bandaj açılır. Sonrasında 3. günden itibaren özel bir şekilde saçlar yıkanmaya başlar ve bu yıkama işlemi hergün olmak üzere 10 güne tamamlanır. Bu yıkma işlemini hastalarımız kendileri yapmaktadır. 10. günden sonra ekilen saçlar dökülmeye başlar ve bu süreç yaklaşık 1 ay kadar sürer. Bu dönemde hastaların sakin olması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Genital Bölge Estetiği

Çünkü bu normal bir süreçtir. 3. aydan sonra ekilen saç köklerinden yeni saçlar çıkmaya başlar. 6-9 ay içerisinde büyük çoğunluğu çıkmış olur. Saçların tamamının çıkması ve doğallaşması 1 yılı bulmaktadır. 1 yılın sonunda kuaförlerin bile anlamakta zorlanacağı ve ömür boyu kalıcı olan saçlar çıkmış olur. Ense bölgesinden alınan saçlar genetik olarak dökülmemeye programlı olduğundan bu bölgeden alınan saçlar dökülmezler.

Saçsızlık ya da saç dökülmesi problemi 18 yaşından itibaren her dokuz erkekten birini ,tamamen saçlarını kaybetmesi olarak etkileyen ve tüm erkeklerin hayatları boyunca en azından saçların seyrelmesi olarak hayatını kısmen etkileyen, kişiyi fiziksel olarak olduğundan daha yaşlı gösteren bir sorundur. Ancak son yıllarda saç ekiminin gelişmesiyle beraber saçsızlık kader olmaktan çıkmıştır.

Dünyada ve Türkiye’de uygulanan son saç ekimi tekniği olan FUE (Follicular Unit Extraction) hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar üreten bir saç ekimi işlemidir. FUE ile bu işlem hem bizim hem de hastalarımız için son derece büyük rahatlıktır.

FUE yönteminde saçlar tek tek alınmakta ve saç alınan yerde her hangi bir iz kalmamaktadır. Saçını çok kısa kestirip kullanmak isteyenler için bu durum göz önüne alınmalıdır. Operasyon sonrası günlerde ağrı ve his kaybı olmamaktadır.

Ekilen saçlar kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkarlar. Hepsinden önemlisi ekilen saçlar kalıcı saçlardan olduğundan dökülmemektedir. Saç ekimi 6-8 saat kadar sürmektedir. İşlem lokal anesteziyle gerçekleştirilmekte ve işlem sırasında televizyon izleyip oldukça konforlu bir zaman geçirilmektedir. Saç ekiminden sonra yeni saçlarınız 3 ay sonra çıkmaya başlar ve 6-9 ay içerisinde kuaförünüzün bile anlayamayacağı kadar doğal görünen saçlarınız çıkmış olur.