Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

El ve Kol Estetiği

EL ESTETİĞİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Eller vücudumuzun en çok dikkat çeken bölgelerinden biridir. Soğuk, sıcak, kimyasal maddeler, güneş ışığı, yaş ellerimizin yapısını olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Ayrıca dışardan alınan darbelerle de ellerde yara, bere ve lekeler oluşmaktadır. Günün 24 saatinde yaptığımız her işte ellerimizi kullandığımız için yüzümüzden sonra en çok göz önünde olan yerimizdir. Ellerimizin üzerinde zamanla kırışıklık, buruşma, lekelenme ve deri yığılmaları oluşabilmektedir. Bu durumlar kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Özellikle yüz germe gibi cerrahi işlem yaptıran hastaların ellerinin görünümü kendisini ele vermektedir. Varolan problemleri ortadan kaldırmak için yine estetik ve plastik cerrahi devreye girmektedir.

EL ESTETİĞİNDE HANGİ TEKNİKLER KULLANILIR?

Ellerin görünümünü düzeltmek, kırışıklıkları gidermek, daha güzel ve genç görünen el ve parmaklara sahip olmak amacıyla uygulanır. Hastanın kendisinden liposuction yöntemi ile bir miktar yağ alınmaktadır. Alınan yağ el üzeri ve parmak üstlerine verilerek kırışıklıklar giderilir ve daha dolgun sağlıklı el görünümü elde edilmiş olur. İşlem genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır ve aynı gün normal yaşantıya dönülebilmektedir. İşlem ortalama 30-60 dakika sürmektedir. Günümüzde oldukça yaygınlaşan P.R.P yöntemi ile de ellerdeki ince kırışıklıklar giderilebilmektedir.

KOL GERME HANGİ DURUMLARDA TERCİH EDİLİR?

Zaman içerisinde kalıtımsal nedenler, yaş, aşırı kilo alıp verme gibi durumlarda kollarda da sarkmalar oluşmaktadır. Bu sarkmalar kişiyi oldukça rahatsız etmekte kişinin kıyafet tercihini dahi etkilemektedir. Bu sarkmaların büyük kısmı omuz ile dirsek arasında olmaktadır. Bazen de hızlı kilo alıp verme ile kolda hacim artışına bağlı minimal sarkmalar olabilir. Operasyondaki asıl amaç daha sağlıklı ve estetik bir görüntüye ulaşmaktır.

KOL GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Eğer aşırı kiloya bağlı kollarda sadece yağ fazlalığı olduğu düşünülüyorsa liposuction işlemi uygulanarak bu durum ortadan kaldırılabilir. Liposuction işleminin sonuç vermeyeceği derecede sarkma ve doku fazlalığı var ise kol germe işlemi yapmak gerekmektedir. Genel anestezi altında ortalama 1 – 1.5 saat süren dirsekten omuz hizasına kadar olan bölgedeki sarkmış olan deri ve fazla olan yağ dokusunun çıkartılması ile yapılır. Yapılan işe göre değişmekle beraber 5-7 gün sonra normal iş yaşantısına dönülebilir.

İlginizi Çekebilir  Karın Germe (ABDOMİNOPLASTY)

KOL GERME AMELİYATLARINA BAŞKA ESTETİK AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Kol germe ameliyatı sırasında uygun hastalara meme küçültme veya büyütme, karın germe, liposuction ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır