Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

meme büyütme

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme)

Meme büyütme (Göğüs Büyütme) , memelerin boyutunu artırmak için yapılan bir ameliyattır. Silikonun meme dokusunun veya göğüs kaslarının alt kısmına koyulmasını içerir.

Bazı kadınlar için meme büyütme, özgüvenlerini artırmanın bir yoludur. Diğer kadınlar için çeşitli hastalıklar nedeniyle meme rekonstrüksiyonunun bir parçasıdır.

Meme büyütmeyi düşünüyorsanız, bir plastik cerraha danışabilirsiniz. Olası riskler olabilir, takip bakımı ve komplikasyonlar da dâhil olmak üzere ameliyatın neleri içerdiğini iyice inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Arka planında onlarca madde olmasına rağmen memelerin estetiğinin değiştirilmesi meme büyütme operasyonları için yeterlidir. Meme estetiğini değiştiren doğrudan veya dolaylı nedenler göğüs büyütme ameliyatı gerektiren durumlar arasındadır.

Yaşla birlikte göğüsler sıkı yapısını kaybeder. Belli bir yaştan sonra yerçekimi ve bağ dokularının zayıflaması nedeniyle meme uçları sarkmaya başlar. Özellikle büyük göğüsler daha erken sarkar ve sarkma oranları daha yüksektir.

Düşük meme hacmi ameliyatın ana nedenidir. Kişinin genetik özelliklerinden dolayı göğüsleri küçüktür. Estetik bir görünüm elde etmek için göğüs büyütme operasyonlarını kullanabilir.

Genetik olarak iki memede veya memelerden birinde gelişimsel sorunlar olabilir. Bu sorunlar doğumdan itibaren görülebilir ve daha sonra da ortaya çıkabilir. Gelişimsel bozukluğun bir sonucu olarak, bir meme diğerinden daha büyük, daha küçük veya farklı açılarda olabilir. Bu görünüm sorunları ameliyatın başlıca nedenleri arasındadır.

Meme Büyütme Kimler Olmalı?

Göğüs büyütme ameliyatını göğüslerinde simetri sorunu olan ve operasyonu tehlikeye atmayacak aşırı bir rahatsızlığı olmayan 18 yaşından büyük tüm bayanlar yaptırabilir. Göğüslerinden memnun kalmayıp birçok kişi bu ameliyatı yaptırmak istemektedir.

Genellikle genetik olarak bir rahatsızlıkları olan kişiler daha sık olarak bu operasyonu yaptırmak ister. Birçok kişi göğüs büyütme operasyonu sonrasında mutlu ve memnun olarak hastanelerden ayrılır ve hayatlarının geri kalan kısmına devam eder.

Göğüs Büyütme Hazırlık Detayları Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatı planlaması yapılması gerekir. İlk ziyaret sırasında genel bir muayene yapılır ve kişinin sağlığı değerlendirilir. Kilo ve boy ile kontrast oluşturulacak kesin ölçümleri yapmak için boyut ve şekil açısından tercihler sorulur. Gerekli işlemlerden sonra kişiye en uygun protezi, nereye ve nasıl yerleştirileceği söylenir.

Meme büyütme aşağıdaki konularda size yardımcı olabilir;

 • Göğüslerinizin ufak olduğunu ya da birinin ötekinden daha küçük boyutta olduğunu düşünüyorsanız ve bu, asimetriyi iyileştirmek istiyorsanız başvuru yapabilirsiniz.
 • Hamilelik veya önemli kilo kaybından sonra meme büyültme
 • Diğer başka durumlar için meme ameliyatı yapmak isteyebilirsiniz.

Bu ilk ziyarette tüm şüpheler giderilmeye çalışılır ve kişiye müdahale, anestezi, hastaneye yatış ve tamamlayıcı testlerin gerekliliği hakkında detaylı bilgi verilir.

İlginizi Çekebilir  Jinekomasti Nedir?

Kesin karar göğüs büyütme ameliyatı olmaksa, tatmin edici bir sonuç elde etmek ve olası komplikasyonları en aza indirmek için kişiye müdahale, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası bakım hakkında kesin bilgiler içeren eksiksiz bir dosya verilir.

Meme Büyütme Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Göğüs büyütme ameliyatı olmaya karar verildiğin de akla yüzlerce soru gelebilir. En iyisi bu tür şüpheleri operasyon günü yaklaştıkça her görüşmede cerrahınıza danışmanızdır. Ancak göğüs büyütme operasyonu için karar verme sürecindeyseniz bilmeniz gereken bazı ön sorular vardır.

 • Ne tür meme implantları var?

Göğüs implantları şekillerine göre (yuvarlak veya anatomik damla şeklinde) ve ayrıca içeriklerine göre (daha fazla veya daha az yapışkanlığa sahip silikon jel ile doldurulmuş) şeklinde sınıflandırılabilir.

 • Meme implantlarını değiştirmek için ileride daha fazla operasyon geçirmem gerekecek mi?

Hayır, ömür boyu oldukları için implantları değiştirmek adına ameliyathaneye gitmeye gerek yoktur. Meme implantlarının her 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiği sözünü hepimiz duymuşuzdur, ancak bilim ilerledikçe protezler daha iyi ve daha dayanıklı olduğu için bu bilgi çoktan güncelliğini yitirmiştir.

Önemli olan, meme büyütme ile implantların iyi olup olmadığını kontrol etmek için periyodik incelemeler yapmaktır. Bu incelemeler yaklaşık olarak her 3 yılda bir meme ultrasonu ile yapılmalıdır.

Göğüs Büyütme Kullanılan İmplant Çeşitleri

Her birinin fiziksel ve fonksiyonel özelliklerine bağlı olarak farklı meme implantı türleri vardır.

İçeriğe veya dolguya göre;

Silikon implantlar: En çok kullanılanlardır (%90). En güvenli malzeme olduğu kanıtlanmıştır. Dokusu yumuşak ve normal memeye benzerdir.

Fizyolojik serumdan salin implantlar: Meme büyütme sonrasında kırılma durumunda malzemenin yeniden emilmesi avantajına sahiptirler. Dezavantajları, sönmeleri, daha sert olmaları ve sıcaklık ve seslerde değişiklik (sıçrama) verebilmeleridir.

Silikon jelin yapışkanlığına göre şu anda tüm jeller, kırılma durumunda göçü önlemek için yapışkandır. Düşük, orta, yüksek veya kararlı yapışkanlık da olabilirler. Yapışkanlık ne kadar düşükse, şekil o kadar yumuşak ve daha az kararlıdır. Daha yapışkan, daha sert ve yırtılma durumunda daha az deformasyon ve sızıntı olasılığı vardır, ancak daha büyük bir iz bırakarak daha geniş yaklaşımlar gerektirirler.

Göğüs Büyütme Kullanılan Silikonlar Nelerdir?

Bir kadın meme büyütme gibi bir müdahaleye karar verdiğinde önemli bir kararla karşı karşıya kalır. Çok iyi bilindiği gibi, farklı meme implantı türleri vardır, bu da hangisinin kişi için en uygun olacağına karar verilmesi gerektiği anlamına gelir. İmplantların hepsi aynı değildir ve müdahalenizde uzman olan kişi size en iyi tavsiyeyi veren kişi olacaktır.

Ne tür meme protezleri olduğunu anlatmak için, bunları belirli özelliklerine göre dört gruba ayıracağız. İlki, dolgu tipine veya içeriğine göre sınıflandırılır; ikincisi silikon jelin kohezyonuna göre; üçüncüsü şekline göre ve dördüncüsü kapsamına göre şeklindedir. Markaya göre beşinci bir grup da sayılabilir.

İlginizi Çekebilir  Meme Küçültme

Salin (Tuzlu Su içeren) Protezler

Bu tip protezler fizyolojik serum ile yapılır, meme büyütme protezinde dolgu maddesi olarak kullanılan su ve tuzdan oluşan bir serumdur. Bu tip implantın yırtılması durumunda bu materyal doğal olarak yeniden emilir.

Silikon protezler gibi salin implantlar da doğal dokuya benzer bir dokuya sahiptir ancak sönme olasılığı gibi bir dezavantajları vardır. Silikondan biraz daha serttirler ve bazen bölgede sıcaklık değişikliklerine neden olur. Günümüzde kullanılan jeller daha yapışkan olduğundan kırılma durumunda memeye dökülmezler.

Silikon Jel İçeren Protezler

Ultra yapışkan silikon jel meme implantları mevcuttur. İmplant ne kadar yapışkan olursa, o kadar sert olur ve kırılırsa deforme olma veya sızıntı yapma olasılığı o kadar az olur. Kırılma durumunda büyük güvenlikleri nedeniyle bir avantajdır.

Dezavantajları olarak biraz daha büyük bir yara izi bırakmaları söylenebilir. Avantajları olarak çok çeşitli jel implant şekilleri, neredeyse tüm kadınların kendileri için ideal bir şekil bulmasını sağlar. Bu da meme implantolojisindeki en büyük ilerlemelerden biridir.

Göğüs Silikonu Nereye Konur? Kas Altı Mı Kas üstü Mü?

Büyütme mamoplasti, göğüsleri büyütmek veya yeniden şekillendirmek için yapılan bir işlemdir. Büyütme mamoplastisi, meme dokusunun arkasına veya meme kasının altına implant yerleştirilerek yapılır. İmplant, silikon adı verilen bir malzeme ile doldurulmuş bir torbadadır. Ameliyat poliklinikte veya hastanede yapılır. Lokal anestezi alırsanız, uyanık olursunuz ve meme bölgeniz uyuşturulur ve ağrıyı bloke edecek ilaçlar alınır.

Meme implantlarını yerleştirmenin farklı yolları vardır: En yaygın teknikte cerrah memenin alt kısmında, doğal deri kıvrımında bir kesi yapar. Cerrah implantı bu açıklıktan yerleştirir. Daha gençsenizve henüz çocuk sahibi değilseniz, yara izi biraz daha belirgin olabilir. İmplant, kol altından yapılan bir kesiden yerleştirilebilir. Doktorlar bu operasyonu bir endoskop aracılığı ile yapabilir. Bu, ucunda kamera ve cerrahi aletler bulunan bir araçtır. Endoskop insizyondan sokulur. Göğüs çevresinde iz kalmaz. Ancak kolunuzun altında gözle görülür bir iz kalabilir.

Göğüs Protezi Nereden Konulacak?

Protez, fasya denilen, yani pektoralis majör kasını kaplayan ince dokunun altına yerleştirilir. Protez göğüs kası tarafından desteklenen meme bezinin arkasına yerleştirilir ve fasya ile sarılır. Protezin üst direğini kaplayacak kadar doku olduğu sürece plastik cerrahların sıklıkla kullandığı yerleşimlerinden biridir. Bu düzlem de anatomik protezler, damla veya yırtık şeklinde yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Meme Dikleştirme

Yuvarlak protezler seçildiğinde hastanın yeterli memeye sahip olduğu ve amacın bir veya iki beden büyütmek olduğu durumlar dışında kas altı düzlemi daha çok önerilir. Benzer şekilde, eğer bir sporcuysanız ve tırmanma, fitness veya yüzme yapmayı seviyorsanız, bu aynı zamanda uygun bir yerleştirme şeklidir. Bu durumda kapsülerde retraksiyon riski daha düşüktür.

Göğüs protezinin geri tepmesini gizlemek söz konusu olduğunda, fasyanın neredeyse hiç hacim sağlamayan ince kalınlığı göz önüne alındığında, bu tip tekniğin subglandüler teknikten büyük bir farkı yoktur. Bu nedenle, diğerinden daha iyi bir teknik olmadığını doğrulanabilir.

Meme Büyütme Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan birkaç hafta sonra muhtemelen ağrı ve şişlik hissedilecektir. Morarma da mümkündür. Yara izleri zamanla kaybolur, ancak tamamen kaybolmazlar. İyileşme sürerken, ek destek sağlamak ve meme implantlarınızı yerinde tutmak için bir kompresyon bandajı veya spor sutyeni giyerek destek sağlanabilir. Cerrahınız ayrıca ağrı kesiciler de verebilir.

Normal aktivitelere ne zaman devam edeceğiniz konusunda cerrahın söylediği talimatlara uyun. Meme büyütme ameliyatı sonrasında fiziksel gereksinimleri yüksek bir işiniz yoksa birkaç hafta içinde işinize dönebilirsiniz. En az iki hafta boyunca, kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı artırabilecek yorucu faaliyetlerden kaçının. İyileşirken göğüslerinizin fiziksel temasa veya ani hareketlere karşı hassas olacağını unutmayın.

Cerrahınız emici olmayan dikişler kullandıysa veya memelerinizin yakınına drenaj tüpleri yerleştirdiyse, bunları çıkarmak için bir takip randevusu planlamanız gerekecektir. Göğsünüzde kızarıklık fark ederseniz ya da ateşiniz olursa hastalık kapmış olabilirsiniz. En kısa zamanda cerrahınızla iletişime geçmeniz önerilir.

Meme Büyütme Sonuçları Nelerdir?

Göğüs büyütme, memelerin boyutunu ve şeklini değiştirebilir. Ameliyat sonrasında, vücut görüntünüz ve kişisel hisleriniz iyileşecektir. Ancak gerçekçi beklentileriniz olsun ve mükemmellik beklemeyin.

Ayrıca, göğüsler büyütme işleminden sonra yaşlanmaya devam edecektir. Ayrıca kilo alımı veya kaybı göğüslerinizin görünümünü farklılaştırabilir. Memelerinizin şeklinden memnun değilseniz, bu problemleri gidermek için daha fazla operasyona ihtiyacınız olabilir.

Göğüs Büyütme Riski Var Mıdır?

Göğüs büyütme, aşağıdakiler gibi çeşitli riskler içerir;

 • Meme şeklini bozan yara dokusu
 • Göğüs ağrısı
 • Enfeksiyon
 • Meme başı ve göğüslerin hissindeki değişiklikler
 • İmplant pozisyonundaki değişiklikler
 • İmplantın kaybolması veya yırtılması

Bu komplikasyonları gidermek, implantları değiştirmek ya da çıkarmak için daha çok ameliyat gerektirebilir.

Meme Büyütme Fiyatları 2024

Meme büyütme ameliyatı için ortalama maliyet son yıllarda düşmüştür. Göğüs büyütme fiyatları konusunda hemen bizimle uzman arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Her cerrahın ücretleri deneyimlerine, taleplerine ve yetkinliğine göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden meme büyütme fiyatları kişiye ve merkeze göre değişiklik gösterir.