Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yağ Enjeksiyonu

Yağ Enjeksiyonu

Vücudun bazı bölgelerinde fazla depolanan yağ hücrelerinin vakum yöntemi ile vücuttan uzaklaştırılması yöntemine liposuction denir. Bazı durumlarda hastalardan alınan yağların inceltilerek tekrar enjeksiyon yöntemi ile vücuda verilmesi işlemine yağ enjeksiyonu (lipofilling)denilmektedir.

YAĞ ENJEKSİYONU KİMLERE YAPILIR?

Vücudunda herhangi bir nedenle çöküklük olan hastalarda, ani kilo alıp verme sonucunda oluşan çukurlarda, orantısız vücut yapılarını dengelemek amacıyla problemli bölgelerin önceden tespit edilip yine vücuttan alınan yağların tespit edilen bölgelere enjekte edilmesi ile varolan sorun ortadan kaldırılmış olmaktadır.
Çökük yüzler, düz ve elmacık kemiklerinin belirgin olmaması, bacaklardaki çarpıklıklar, düz ve kıvrımsız kalçalar, yaşlılığa bağlı olarak el ve yüzde oluşan kırışıklık vb gibi daha birçok durumda uygulanan cerrahi bir yöntemdir.

YAĞ ENJEKSİYONUNUN KALICILIĞI NE KADARDIR?

Verilen yağın bir miktarı her koşulda eriyecektir. Bu erimenin oranı kişiden kişiye göre değişmektedir. Erime tamamlandıktan sonra geriye kalan yağ dokusu yeterli sonucu sağlamışsa tekrar bir işleme gerek olmamaktadır.

YAĞ ENJEKSİYONU OPERASYONU SONRASINDA İYİLEŞME SÜRECİ NE KADARDIR?

Yağ enjeksiyonu çoğunlukla lokal anestezi altında yapılmakla beraber bazı hastalarda genel anestezi altında da yapılmaktadir. İşlem ortalama 1- 1.5 saat sürmektedir. Lokal anestezi altında yapıldığında işlem sonrasında hasta yarım saat dinlendikten sonra evine ya da işine dönebilmektedir. Genel anestezi altında yapılması durumunda ise çoğunlukla 4-6 saat sonra hasta evine gönderilmektedir.