Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction

LIPOSUCTION NEDİR VE KİMLERE YAPILIR?

Liposuction; yağ dokusunun vakum yöntemi ile farklı ölçülerde kanüller kullanılarak vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlemdeki asıl amaç bölgesel yağ depolanmalarından kişiyi kurtararak kişinin vücut hatlarını şekillendirmektir. Kişiden kişiye göre değişmekle beraber 1-2 beden incelme sağlanmaktır. Asıl amaç vücuttaki kıvrımları ve hatları estetik bir görüntüye ulaştırmaktır.

LIPOSUCTION DA UYGULANAN TEKNİKLER NELERDİR?

Liposuctionda kuru, wet (ıslak), süper-wet ve tüme san (tumescent) tekniklerle yapılmaktadır. Kuru teknikle aşırı düzeyde doku hasarı , morarma olmakta ve iyileşme uzun sürmektedir. Diğer tekniklerle liposuctiondan önce dokuya bir miktar kanamayı ve ağrıyı azaltıcı karışımlar verilmekte ve işlem çok daha kolay bir şekilde gereçekleştirilmektedir. Bu şekilde morarma, kan kaybı, ağrı gibi hastanın hem konforunu hem de sağlığını bozacak komplikasyonlar azaltılmış olmaktadır. Uygulama şekli olarak ise ultrason ve lazer yardımıyla da yapılabilmektedir.

LIPOSUCTION SONRASINDA KİLO ALINDIĞINDA VÜCUT ŞEKLİ BOZULUR MU?

Liposuction ile vücutta fazla oranda birikmiş yağ hücreleri alındığı için vücuttaki yağ hücrelerinin sayısı da azalmaktadır. Yağ hücresinin kendisini yenileyebilme özelliği yoktur. Bu nedenle daha sonrasında kilo alınması durumunda alınan kilolar vücuda daha eşit şekilde dağılacaktır. Böylece liposuction operasyonunda belirginleşen vücut hatları arasındaki oran değişmeyecektir.

LIPOSUCTION İŞLEMİ VE İYİLEŞME SÜRECİ NE KADAR SÜRER?

Liposuction ameliyatının süresi yapılan alana ve kişiye göre değişmekle beraber 1- 2 saat arasında değişmektedir. Genel anestezi veya lokal anestezi altında uygulanabilir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Yapılan işe göre değişmekle beraber 3-5 gün sonra normal iş yaşantısına dönülebilir.

LIPOSUCTION AMELİYATINA BAŞKA AMELİYATLAR EKLENEBİLİR Mİ?

Liposuction ameliyatı sırasında uygun hastalara yüz germe, karın germe, meme büyütme, meme küçültme ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.