Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction

liposuction

Liposuction Nedir?

Liposuction, Vücudun farklı bölgelerinde biriken yağın bir cerrahi prosedür ile alınması işlemidir. Liposuction hiçbir zaman obeziteye karşı bir tedavi olduğu düşünülmemeli, daha çok fazla yağ dokusunun uzaklaştırılarak vücudun şekillendirilmesi ve hatta bazen gerekli olabilecek bölgelere bir kısmının yeniden enjekte edilmesi için bir teknik olduğu düşünülmelidir.

Liposuction müdahalesi duruma göre lokal, epidural, genel anestezi altında yapılır. Bir ile iki saat arasında sürer. Bu süre içinde çok fazla sıvı kaybedilir, bu da damardan verilen sıvılarla takviyeyi gerekli kılar.

Müdahaleden sonra ödem oluşumunu önlemek, iltihaplanma, ağrı ve kanamayı kontrol altına almak için iki ila üç gün hastanede kalınması gerekir. Liposuction sonrası ameliyat edilen bölgelere sıvıların atılmasını kolaylaştırmak için dren konulur. Aynı şekilde, cildin yeni kontura uyum sağlamasına yardımcı olmak için, tedavi edilen bölgeye iki veya üç hafta kalıcı olarak giyilmesi gereken bir kompresyon bandajı uygulanır.levitra effective time

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyat için bir kanül ve liposuction aleti ismi verilen özel makineler kullanılır. Ameliyat ekibi vücudunuzun ameliyat edilecek bölgelerini hazırlar. Genel veya lokal anestezi yapılır. Deride küçük bir kesi ile çalışılacak bölgelere deri altına uyuşturma sıvısı enjekte edilir. Daha sonra solüsyondaki ilaç etkisini gösterir. Serbest kalan yağ, bir emme borusu aracılığıyla emilir. Büyük bir emme pompası veya şırınga emme işlemini sağlar.

Geniş alanları tedavi etmek için birden fazla cilt delinmesi gerekebilir. Cerrah, en iyi silueti elde etmek için tedavi edilecek bölgelere birkaç farklı yönden yaklaşabilir. Yağ alındıktan sonra, ameliyattan sonraki ilk günlerde biriken kan ve sıvıyı uzaklaştırmak için zaten boş olan bölgelere küçük drenaj tüpleri yerleştirilebilir.

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Mutlaka uzman bir doktora danışarak onların fikrini almalısınız ve liposuction uygulamasının bir kilo verme yöntemi olmadığını bilmelisiniz. Obezite probleminiz varsa obezite tedaviniz için belirli bir doktora danışmalısınız, öncelikle kontrollü bir diyet ve spor programı ile kilo probleminizden kurtulmanız daha uygun olacaktır.

Liposuction, sağlık sorunu olmayan, hamile olmayan veya doğum yapmamış her bireye uygulanabilir. Kalp, şeker vb. gibi sistemik sağlık hastalıklarından muzdarip olanlar için risk faktörlerini belirlemek adına bazı testler yapılmalı ve tehlike oluşturabilecek durumlarda gerekli önlemler alınmalıdır.

Yaş, liposuction için bir engel olmamasına rağmen, cildin elastikiyetini yaşa bağlı olarak kaybettiği için bazı yaşlı hastalarda uygulanması önerilmez. Aynı şekilde, ameliyat sırasında (anestezi) ve ameliyat sonrası verilen bazı ilaçlara alerjisi olan kişiler de bu ameliyatı olamazlar. Hem invaziv hem de non-invazivliposculpture yaptırmak için doğumu beklemek zorunda olan hamileler için de geçerli olmadığı gibi emzirme dönemini bitirmiş olmaları da önerilir.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

Geleneksel liposuction, bu yöntem nazikçe titreşen ve salınan özel bir liposuction kanülü kullanır ve cerrahın diğer liposuction yöntemlerinden daha fazla yağ almasını sağlar.

Cerrahın kanülü fazla hareket ettirmek zorunda kalmaması için fibröz dokuda daha kolay manevra yapması üzerine tasarlanmıştır. Nazik titreşim ayrıca yağ hücrelerinin bağ dokunuzdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bazen liposuction ile ilişkili olabilen sürtünme yanıkları da dâhil olmak üzere doku hasarı riski daha azdır.

İlginizi Çekebilir  Lazer Lipoliz

Avantajları;

 • Cerrahlar, daha iyi bir kontur ve daha az komplikasyona yol açan kanül üzerinde daha fazla kontrole sahip olmaktan yararlanır.
 • Bu yöntem yağı çevreleyen sinir dokusuna diğer yöntemlere göre çok daha az zarar verir. Bu, işlem sonrasında daha hızlı iyileşme ve daha az komplikasyon durumu anlamına gelir.
 • İşlem sırasında yağ hücreleri tahrip edilmediğinden, alınan yağlar temizlenerek vücut konturunun bir parçası olarak vücudun diğer bölgelerine tekrar yerleştirilebilir. Bu otolog yağ transferi olarak bilinir.
 • Lipolaser, bu liposuction yöntemi, yağı emmeden önce eritmek ve sıvılaştırmak için lazer teknolojisini kullanır ve prosedürü vücutta çok daha kolay hale getirir.
 • Yüz, göğüs, arka kollar ve yağın daha sert ve lifli olduğu diğer bölgeler de dâhil olmak üzere vücudun hemen hemen tüm bölgelerine uygundur.
 • En minimal invaziv tekniklerden biridir. İşlem lokal anestezi altında yapılır ve en az miktarda kanama ve morluğa neden olur.
 • Cildin görünümünü iyileştirmede de faydalıdır. Lazer, fazla yağı gidermenin yanı sıra kolajeni de etkileyerek cildi daha sıkı hale getirir.
 • Lipovaser, bu özel ultrason teknolojisi altta yatan kasları tanımlarken vücudun birçok bölgesindeki istenmeyen yağları büyük miktarlarda çıkarma yeteneğine sahiptir. Bu, vücudu şekillendiren ve son derece tanımlanmış bir fizik için kasların etrafındaki yağları hassas bir şekilde ortadan kaldıran 4D yüksek çözünürlüklü bir liposculpture şeklidir.
 • Ultrason dalgaları, çevre dokulara travma miktarını azaltarak yağları nazikçe pürüzsüzleştirir ve uzaklaştırır.
 • Ameliyat sonrası daha az morluk, daha az şişlik ve daha az ağrı yaşanır.
 • Teknik, vücudun daha küçük bölgelerinde kullanılabilecek kadar naziktir, ancak büyük miktarlarda istenmeyen yağları uzaklaştıracak kadar da güçlüdür.
 • Yağlar bu kadar hassas bir şekilde alındığı için yağ transferi için de güvenle kullanılabilir.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Yağ aldırma olarak da bilinen liposuction, son yıllarda en çok uygulanan operasyonlardan biridir. Liposuction, fazla yağ dokusunu gidermek ve vücuda daha iyi bir şekil vermek için uygulanan cerrahi yöntemdir. Bu, obezite gibi kilo sorunu olmayan ancak bölgesel zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen yağ birikimleri olan kişiler için kullanılır.

Liposuction ağırlıklı olarak vücudunuzun kalça, basen, karın, bel ve diz gibi yağlanma ve bölgesel fazlalıkların görüldüğü bölgelerine uygulanır. Uygulama ağırlıklı olarak yağ dokularının çeşitli yöntemlerle vakumlanması ve uzaklaştırılması ile yapılır.

Liposuction Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tüm kozmetik cerrahi müdahalelerde ve estetik tıp tedavilerinde olduğu gibi, gerçek beklentilerin yanı sıra fayda ve risklerin bilinmesi de esastır. Bu nedenle liposuctiona karar vermeden önce bilmeniz gereken birkaç şeyi anlatacağız;

Kilo kaybı ana hedefiniz olmamalıdır. Liposuction, lokalize bölgelerdeki yağ birikimini azaltır. Ancak, kilo vermenize yardımcı olacak bir müdahale olarak önerilmez.

 • Sonuçlar kalıcı olabilir. Dengeli bir diyet ve iyi bir fiziksel egzersiz planı, liposuction sonuçlarını korumanıza izin verir.
 • Ameliyat sonrası dönemde sabırlı olmak gerekir. Müdahale edilen bölgenin özelliği, iyileşmeyi diğer vücut estetik ameliyatlarına göre biraz daha yavaş hale getirir.

Liposuction Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Liposuction sonrası bakım önemlidir. Hepimiz iyi, sağlıklı ve fit görünmeyi severiz. Bu nedenle, çok fazla fiziksel egzersiz yapmasına ve sağlıklı beslenmesine rağmen, bazı bölgelerde bulunan belirli yağ birikimlerini ortadan kaldırmayı imkânsız bulan birçok insan bulunabilir. Bu nedenle lokalize yağları yok etmek için en etkili çözümlerden biri liposuctiondır.

İlginizi Çekebilir  Vaser Liposuction

Müdahale gerçekleştirildikten sonra, hasta bir dizi ameliyat sonrası bakımı izlemelidir.

Ameliyat sonrası en az dört hafta korse takmak gerekir. Bu şekilde dokular birbirine iyi sabitlenmiş olacaktır. Korse hareketlerinizde rahatlık, rahatsızlıkların azalması, Cildi uyarlaması, iyileşme sürecini hızlandırma, vücudu şekillendirme gibi faydalar sağlar.

İlk iki hafta saunaya girmekten veya çok sıcak banyo yapmaktan kaçının. Aynı şey aşırı güneşe maruz kalma için de söylenebilir.

Hasta, doktorun önerdiği ilaçları almalı, takip etmelidir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Liposuction vücut da istenmeyen yağları çıkarmak için kullanılan bir kozmetik cerrahi tekniğidir. Normal kilolu ve lokalize bölgelerde orantısız yağ birikimi olan kişiler için idealdir. Liposuction aynı zamanda kaliteli bir cilde sahip olan yani sarkma ya da büyük çatlakları olmayan kişiler için de idealdir.

Günümüzde tumescent tekniği kullanılmaktadır ve bunun için çok ince kanüllerin kullanıldığı tuzlu su içinde çözülmüş bir vazokonstriktör ile tedavi edilecek alana operasyon yapmayı içermektedir.

Liposuction, hasta aynı kiloyu koruduğu sürece kalıcı bir sonucu garanti eden tek tekniktir. Kilo alınması durumunda, yağlanan alan artacaktır.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction bir tür kozmetik cerrahidir. Bu ameliyat, vücut görünümünü iyileştirmek ve düzensiz vücut hatlarını parlatmak için fazla yağı alır. Bu işleme bazen vücut şekillendirme de denir.

Liposuction, çene altı, boyun, elmacık kemikleri, üst kollar, göğüsler, karın, kalçalar, kalçalar, uyluklar, dizler, baldırlar ve ayak bileklerinin altındaki bölgeleri şekillendirmek için kullanılabilir.

Liposuction’ın ciddi komplikasyonları olabilir veya nadir durumlarda ölümcül olabilir. Bu yüzden bu ameliyatı olma kararını iyi düşünmelisiniz.

Ameliyatı Genel Anestezi ile Mi Yapılır?

Liposuction genellikle lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır, ancak çok geniş vakalarda genel anestezi altında yapılacaktır. Her zaman ameliyathanede uygulanan birişlemdir. Duruma göre bir vakum makinesine veya özel bir şırıngaya bağlı bir kanülün sokulması ve daha önce işaretlenmiş alanda çok sayıda tünel açılmasıyla yağın aspire edilmesinden oluşur.

Operasyon yapıldıktan sonra, tedavi edilen bölgeye bağlı olarak bir kompresyon bandajı veya elastik bir giysi kullanılacaktır. Aspire edilen bölgedeki dokularda morluklar ve şişlikler olması normaldir. Liposuction sonuçları en az üç ay geçmeden değerlendirilmemelidir. Cilt elastikiyeti azalmışsa, selektif liposuction veya yağ enjeksiyonları ile ek düzeltme gerektirebilecek düzensizlikler veya küçük çöküntüler kalabilir.

Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Yaygın olmasa da liposuction dâhil her türlü kozmetik cerrahinin komplikasyonları olabilir. Liposuction’ın bazı tehlikeleri arasında enfeksiyonlar, anesteziye tepki, kan pıhtılaşması ve sıvı kaybı sayılabilir. Liposuction’dan kaynaklanan daha az ciddi riskler arasında morarma ve yara izi, ciltte uyuşukluk ve cilt pigmentasyonundaki değişiklikler gibi orta dereceli sorunlar bulunur. Liposuction komplikasyonları şunlar olabilir:

 • Enfeksiyon
 • Uzun iyileşme süresi
 • İlaca veya anesteziye alerjik reaksiyon
 • Yağ veya kan pıhtıları- pıhtılar akciğerlere göç edebilir ve ölüme neden olabilir.
 • Aşırı sıvı kaybı – sıvı kaybı şoka ve bazı durumlarda ölüme neden olabilir.
 • Sıvı birikmesi – sıvının boşaltılması gerekiyor.
 • Sürtünme yanıkları
 • Cilde veya sinirlere zarar hayati organlara zarar verebilir.
İlginizi Çekebilir  Bacak Estetiği

Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Liposuction kilo verdirmez. liposuction, kilo kaybı değil, vücudun yeniden şekillenmesi sürecidir. Çıkarılan yağ, süper natant sıvı ile hemen doldurulan bir boşluk bırakır; böylece kilo bile alabilirsiniz. Ameliyattan sonraki fark, tartıdan çok aynada görülecektir. Dolayısıyla liposuction yaptırmak için ideal hasta, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip ve fazla kilo problemi göstermeyen ancak buna rağmen çok lokalize bölgelerde yağ biriktiren kişilerde uygulanır.

Bir Seferde Kaç Litre Alınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir Mi?

Her kişiye ve her bedene göre değişir. Genel sağlığınızdan ödün vermeden tek bir operasyonda bir litreden fazla yağ kaybedebilirsiniz, ancak bu noktada tüm garantileri olan bir tıp merkezinde bu işlemi yaptırmak çok önemli hale gelir. Güvenli olmayan bir şekilde 8 ve 9 litreye kadar çıkarma sözü veren yerler de vardır. Bu vaatlerde bulunan yerlere güvenmeyin. Kendinizi uzmanların ellerine bırakın.

Liposuction işleminden sonra sorumlu yağ hücreleri ortadan kaldırıldığı için vücutta tekrar yağ birikemez. Bu aynı bölgede liposuction sonrası önemli miktarda kilo alan bir kişinin tekrar kilo alamayacağı anlamına da gelmez. Tekrar liposuction yaptırmak isteyenler doktorları ile bire bir bu konuyu konuşabilir.

Liposuction Yaptıranların Yorumları

Liposuction yaptıran kişiler genellikle vücut sağlıklarına, egzersiz ve sporlarına dikkat edip fazla kilo almadıklarında yaptırdıkları işlemden memnun kalmaktadır ve geri kalan hayatlarına daha sağlıklı, mutlu, zinde bir şekilde devam ederler.

 • OP. DR. Deniz Küçükkaya ve ekibine ilgi ve alakaları için çok teşekkür ederim. Çok başarılı bir liposuction işlemi gerçekleştirdiler. Herkese tavsiye ederim.
 • Deniz Küçükkaya gibi iyi bir doktora denk geldiğim için çok mutlu ve şanslıyım. Karın germe ameliyatımı ona yaptırdım ve çok memnunum. Benimle hem güzel ilgilendi hemde çok sıcakkanlı bir doktor. Tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.
 • Başarılı bir karın germe ameliyati geçirdim. Beni 10 yıl öncesine döndürdünüz. İlgi ve alakanızdan çok memnun kaldim. OP. DR. Deniz Küçükkaya işinin en iyisi herkese tavsiye ederim.
 • ÇOK DEĞERLİ HOCAM OP. DR. Deniz Küçükkaya çok sıkıntı çektiğim karnımda ki kötü gözüken yağları vücudumdan kurtardığınız için çok teşekkür ediyorum. İşleme başlamadan önce çok tedirgindim ve korkuyordum, ancak işlem sonrasında korkulacak bir şeyin olmadığını anladım. Güleryüzlü ekibinize de çok çok teşekkür ediyorum. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Liposuction Fiyatları 2024

Liposuction yaptırmak isteyen bir kişinin, özellikle de farklı bölgeleri tedavi etmesi gerekiyorsa, en çok merak ettiği konulardan biri, cebinde ortaya çıkacak toplam maliyettir.

Ancak bu sorunun cevabı, liposuction için nüansları olmayan kapalı bir fiyat değildir. Profesyonel bir anestezist tarafından uygulanan ve kontrol edilen anestezi fiyatı, liposuction’da işlem yapılacak bölgelere göre değişiklik gösterir.

Bu nedenle ameliyat daha uzunsa genel veya epidural anesteziden söz edilebilir; ya da bölgeler çok küçükse veya lokalize yağ miktarı az ise sedasyon ile lokal anestezi yapıldığında fiyat artabilir. Kısacası ameliyat ne kadar uzun olursa, anestezi fiyatı o kadar pahalı olabilir. Liposuction işleminde toplam tutar değişmekle bilgi için hemen tıklayın.