Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Protezi

Meme Protezi Nedir?

Kadınlar için meme tartışmasız olarak çok ama çok önemlidir. Geçmişten günümüze kadınların bazıları meme küçüklüğünden bazıları ise büyüklüğünden şikayet etmektedir. İdeal meme büyüklüğünü belirleyen tek başına memenin kendi büyüklüğü değildir.

Kişi için uygun meme şeklini ve büyüklüğünü kişinin boyu, kilosu, omuz ve kalça genişliğine göre değerlendirmek gerekir. Meme protezi memenin küçüklüğünü ortadan kaldırmak ve hastanın vücut yapısına, memelerini istediği ölçülere ulaştırmak için kullanılan silikon implantlardır.

MEME PROTEZLERİ KAÇ ÇEŞİTTİR?

Bu implantlar değişik şekillerde ve büyüklükte olabilmektedir. Meme protezlerinin çoğunluğunun dış kısmı silikon kılıftan yapılmıştır. Silikon kılıfın yüzeyi pürtüklü veya düz olabilir. Kılıf içerisinde ise çoğunlukla serum veya silikon jel vardır.

Silikon meme protezlerinin bazıları konulduktan sonra serum ile şişirilebilirken bazı silikon meme protezlerinin hacimleri sabittir. Bununla beraber en çok kullanılan silikon meme protezleri; içi silikon jel dolu silikon meme protezleridir, çünkü bu protezlerle alınan sonuçlar bilimsel olarak diğerlerine göre daha iyidir. Şekil olarak da anatomik (damla şeklinde) yuvarlak (round) protezler mevcuttur. Her iki silikon meme protezinin alçak, orta ve yüksek profilli alt grupları vardir.

DAMLA MI YUVARLAK MEME PROTEZ Mİ DAHA İYİ?

Bu konuda en belirleyici olan kişi için en uygun şekilli meme protezinin seçilmesidir. Bütün estetik işlemlerde en önem verdiğim nokta kişiye özel çözümler üretebilmektir.

MEME PROTEZİ OPERASYONU KİMLERE YAPILIR?

Meme yapısı gerek doğumsal gerek edinsel olarak olmayan ya da küçük olan hastalarda uygulanır. Memeleri arasında asimetriyi ortadan kaldırmak için de uygulanmaktadır. Özellikle öncesinde meme dokusu olan fakat emzirme sonrası içi boşalmış memelerde de son derece güzel sonuçlar alınmaktadır. Meme kanseri sonrasında meme dokusu alınmış hastalara meme rekonstrüksiyonu amacıyla da uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Meme Küçültme

MEME PROTEZİ OPERASYONUNDA AMAÇ NEDİR?

Meme protezi operasyonunda diğer estetik cerrahi işlemlerinde olduğu gibi hasta hekim arasındaki ilişkinin karşılıklı güven ve anlayış noktasında tam olarak oturması gerekmektedir. Görüşmeler sonucunda kişinin nasıl meme istediği hekim tarafından tam olarak anlaşılmalıdır. Hekim önerilerini söylemeli ve kişi için en doğru karar verilmelidir.

Hastanın vücut yapısı ve meme dokusu muayene edildikten sonra istenilen ölçü cerrah ile hastanın birlikte karar vermesi sonucu ortaya çıkar. Bu anlamda asıl amaç kişinin boyuna , omuz ve kalça şekline göre en doğal görüntüyü sağlayacak, süt kanallarına ve his kaybına zarar vermeyecek şekilde en uygun silikon meme protezini kullanarak hastayı mutlu edecek bir sonla operasyonu gerçekleştirmektir.

MEME PROTEZİ AMELİYATINDA NEREDEN KESİ YAPILIYOR?

Meme protezi bilimsel olaral dört farklı yerden konulabilir. Bunlar koltuk altı, meme başında koyu renkli kısım ile normal derinin birleştiği alan(periareolar), meme dokusunun vücutla birleştiği alt çizgi(submamarian) ve göbek deliğidir. Tüm dünyada ve ülkemizde de çoğunlukla perireolar ve submamarian yer tercih edilmektedir.

MEME PROTEZİ HANGİ PLANA KONULUR?

Kas altı, meme dokusu altı ve dual plan denilen bir kısmının kas altında bir kısmının meme dokusu altında olduğu farklı planlar mevcuttur. Kişinin meme yapısına ve isteklerine göre en uygun olan plan tercih edilir.

MEME PROTEZİ OPERASYONU SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ NEDİR?

Genel anestezi altında ortalama 1-1,5 saat süren bir işlemdir. Operasyon sonrasında aynı gün evine gidebileceği gibi istenildiği taktirde bir gün hastanede de kalınabilir. Kişiden kişiye ve yapılan işe göre değişmekle beraber 5-7 gün içerisinde normal iş yaşantısına dönülebilir.

MEME PROTEZİ KANSERE NEDEN OLUR MU?

Silikon meme protezlerinin kanserle herhangi bir ilişkisi yoktur.

İlginizi Çekebilir  Meme Büyütme

MEME PROTEZİ AMELİYATI SONRASINDA MAMOGRAFİ VE USG ÇEKTİRMEM ENGELLENİR Mİ?

Silikon meme protezi ameliyatı sonrasında bu tetkikleri rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

MEME PROTEZİ AMELİYATI SONRASINDA HAMİLELİK VE SÜT VERME SIKINTILI OLUR MU?

Silikon meme protezi ameliyatı geçiren hastalar hamile kalabilir, çocuk emzirebilirler.

YAĞ ENJEKSİYONUYLA MEME BÜYÜTÜLÜR MÜ?

Silikon Meme protezi istemeyen hastalara uygulanabilecek bir yöntemdir.