Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiğindeki En Son Gelişmeler

Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Deniz Küçükkaya, burun estetiği ameliyatındaki son gelişmeleri anlatıyor.

Anadolu coğrafyasına has farklı genetik yapıların birleşimi burunlarda sıkıntılara yol açabiliyor. Yüzün tam ortasında olan burun yüz ifadesi üzerinde de önemli bir rol oynar. Burundaki eğrilik, büyüklük, çöküklük, burun deliklerinin fazla görünmesi ya da etli bir burun yüzdeki diğer uzuvlardan çok daha fazla göze çarpar. Yüzün diğer kısımları estetik açıdan çok düzgün olsa da burunda var olan kusurun gölgesinde kalır ve algılanamaz hale gelir. Eğer burunda bir şekil bozukluğu varsa, beraberinde çoğunlukla nefes alma problemi de vardır.

Doğuştan gelen genetik faktörler ya da kaza sonucu oluşan travmalar burun kusurlarına yol açar.  Burun kusurları hem fiziksel hem de psikolojik olarak insan sağlığında büyük bir rol oynar. Solunum ve uyku problemlerine yol açmasının yanı sıra kişinin duygusal travmalar yaşamasına, özgüven kaybına ve mutsuz olmasına neden olabilir.

Her geçen gün gelişen tıp sayesinde burun estetiği ameliyatları kişilere daha zahmetsiz ve estetik açıdan daha başarılı imkanlar sunmaktadır. Kapalı teknik ile yapılan ameliyatlar sayesinde dikiş izi olmamakta, morluk ve şişlik şikayetleri kişiden kişiye göre değişmkle beraber oldukça  azaltılmış durumdadır. Ayrıca bilgisayar destekli görüntüleme teknikleri sayesinde hasta ameliyat sonrasında nasıl bir buruna sahip olacağı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olma imkanına sahiptir. Bilgisayar destekli programlarla kişiden alınan fotoğraflar üzerinde yapılacak estetik operasyon planlanır.  Elbetteki bilgisayar ortamında yapılan çalışmalar hiçbir zaman ameliyat sonrasını birebir görüntüyü yansıtmamaktadır. Bilgisayarla burun çaılşması kişinin isteklerini daha iyi algılamaya ve kendisine neyin daha uygun olacağını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Çoğunlukla genel anestezi altında ve kapalı teknikle yapılan burun estetiği ameliyatları 1-2 saat sürer. Kapalı teknikte dikişler burnunun iç kısmına atıldığı için gözle görünmez. Burun estetiğindeki en büyük kolaylıkların başında gelen silikon tamponlar ise hiçbir ağrı ya da sızıya yol açmadan kolayca yerleştirilip çıkarılabilir. Ameliyattan  6- 8 saat sonra hasta kendinisini iyi hissederse  evine gidebilir, isterse bir gece hastanede konaklayabilir. Silikon tampon ise genellikle 2 ya da 3 gün içinde çıkarılır. Ciddi nefes problemi olan ve kıkırdak eğrili bulunan hastalarda silikon tamponlar biraz daha uzun tutulabilir.

İlginizi Çekebilir  Meme Estetiğindeki Gelişmeler

Ameliyattan sonra 1 hafta ya da 10 gün içinde hasta normal yaşantısına dönebilir. Darbelere açık ya da ağır sporlar yapmaktan uzak durulmalıdır. Doktorun belirleyeceği aralıklarda kontrole gidilmelidir. Burnun tam şeklini alması 6 ay ile 1 yıl içinde tamamlanır. Bu süre içinde hasta doktoruyla düzenli iletişim halinde olmalıdır.

Burun estetiği estetik cerrahinin en sık yapılan ve en başarılı sonuçların alındığı ameliyatların başında gelir. Kemik gelişimi tamamlanmış olan herkese güvenli bir şekilde uygulanabilir. İşlevsel ya da estetik açıdan burun sorunları yaşayan herkes alanında uzman ve tecrübeli bir cerrahla fiziksel ve ruhsal sağlığına güvenli bir şekilde kavuşabilir. Burun estetiğinde hedef doğal, estetikli olduğu belli olmayan, güzel görünen, kişinin yüz hatlarıyla uyumlu ve rahat nefes alabildiği bir burun ortaya çıkarmaktır.

Burun estetiğindeki en son gelişmeler sayesinde burun kusurlarından kurtulmak artık daha kolay. Siz de alanında uzman ve tecrübeli bir cerrah sayesinde burun kusurlarınızdan kurtularak yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.