Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Estetiğindeki Gelişmeler

Son yıllarda güzellik kavramının her dönemden olduğundan daha da önemli olması ve sosyoekonomik düzeyinde gelişmesi ile birlikte estetiğe olan ilgi oldukça artmış durumda. Özellikle meme estetiğindeki gelişmeler ve talepler her geçen gün artmakta.

Kadının iş hayatında daha çok yer alması ve beden algısının çok daha fazla bir şekilde şekillenmesiyle bunu açıklamak mümkün aslında. Meme estetiği denilince akla meme büyütme , meme küçültme, meme dikleştirme ve meme asimetrilerinin düzeltilmesi gelmektedir. Meme kanseri sonrasında memesi alınmış veya şekil bozukluğu olmuş olan hastalar da aslında meme estetiği içerisinde değerlendirilebilir.

Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Son çıkan teknikler ve kullanılan ürünlerin kalitesinin de artmasına bağlı olarak meme büyütme ameliyatları hem hasta hem de hekim için oldukça iyi geçmektedir. Günümüzde kullanılan meme protezleri vücuda daha uyumlu , dokunmakla meme dokusuna çok yakın hissiyatta ve artık  neredeyse doğallık kaygısını ortadan kaldırmış durumdadır.

Kullandığımız silikon meme protezleri FDA onaylı ve CE belgelidir. Ve üstelik ömürlüktür.Yani hastalarımız bu operasyondan belli bir süre sonra bu protezleri çıkarması gerekmemektedir. Meme taraması yaptırmayı engellememektedir.

Yani meme protezi ameliyatından sonra hastalar mamografi, ultrason ve meme mr ı çektirebilirler. Doğum sonrası süt vermeyi etkilemediği de yapılan bilimsel  çalışmalarda ortaya konmuştur.

Teknolojinin  çok gelişmesine bağlı olarak üretilen silikon meme protezlerinin çeşitleri de artmış durumdadır. Büyüklükler, projeksiyonları (yükseklik),formları.vb .Dolayısıyla her hastaya kullandığımız protezde o hastanın vücut hatlarına göre olmaktadır.

Meme büyütme arzusu ile başvuran  her hastaya aynı çeşit protezi uygulamak elbetteki istenmeyi sonuçları da beraberinde getirmektedir. Muayene sonucunda kişiye en uygun protezi belirlerken kişinin beklentileriyle beraber değerlendirip; vücut hatlarına ve ölçülerine göre karar vermekteyiz. Aslında meme büyütme için başvuran hastaların hemen hemen hepsinin söylediği ” ne çok büyük olsun, ne çok küçük olsun ama olduğuma da mutlaka değsin” şeklinde olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Göğüs Büyütme

Ameliyat tekniklerinin de oldukça gelişmiş ve rahat uygulanabilir olması bu operasyonların  daha çok tercih edilmesine etken bir durum tabiî ki. Çoğu meme protezi hastamızı aynı günün akşamında evine göndermekteyiz. Bu hem anestezinin hem de cerrahi olarak bu işlemlerin çok daha gelişmiş olarak uygulanabilmesinin bir sonucudur.

Meme büyütme ameliyatından sonra, yapılan işe göre değişmekle beraber 5-7 günde normal iş yaşantısına dönülebilir.  Elbetteki meme büyütmenin bir  ameliyat olduğu, bu  ameliyatın bir iyileşme süreci olduğu ve bazı istenmeyen komplikasyonların gelişebileceği unutulmamalıdır. Buna göre hasta cerrah ilişkisinin her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da karışıklı güvene dayalı olarak kurulması gerekmektedir.

Büyük ve iri memeler kadınlarda ne gibi sıkıntılara yol açabilir?

Meme kadınsı hatları belirlemede çok önemlidir. Küçük olması ayrı bir sorun büyük olması ise çok daha başka sorunları beraberinde getirmektedir. Büyük memeler özellikle omuz ve sırt ağrısına neden olmaktadır. Bununla beraber özellikle meme altlarında ve kenarlarında kızarıklık kötü koku ve mantar enfeksiyonlarına varacak kadar ciddi durumlara yol açabilmektedir. Tüm bu sıkıntıların yanında kıyafet bulmakta bile zorluk çekmektedirler iri memeli kadınlar. Büyük memelerden dolayı solunum zorluğu çeken hastalar dahi olmaktadır.

Ameliyat nasıl olmaktadır?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi ortalama 2-3 saat kadardır. Çoğu zaman hastanede 1 gün kalmak yeterlidir. Operasyon sonrasında ağrı kesicilerle geçmeyecek ağrılar olmaz. Ertesi günden itibaren çoğu hasta her türlü işini kendi kendine halleder bir hal almaktadır. Hatta operasyonun ertesi günüden itibaren omuz ve sırt ağrıları hafiflemekte ve çok daha dik ve rahat yürüdüklerini söylemektedir hastalarımız.

Aslında meme küçültme ameliyatı çoğu zaman estetik kaygıdan öte çok daha fazla fonksiyonel anlamda hayat kalitesini arttırmak için yapılmaktadır. Operasyon sonrasında her şey yolunda gittiği taktirde ,yapılan işe göre değişmekle beraber ortalama 5-7 gün arasında normal iş yaşantısına dönülebilir. Aynı meme büyütme ameliyatında olduğu gibi meme küçültme ameliyatından sonra da operasyona bağlı bazı istenmeyen komplikasyonların gelişebileceği bunlara bağlı olarak iyileşmenin kişiden kişye göre değişiklik gösterebileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir  İple Yüz Germe

Meme dikleştirme ameliyatları nasıl olmaktadır?

ideal memede istenen özellikler dolgun olması ve meme başlarının dik olarak karşıya bakmasıdır. Özellikle doğum sonrasında ve aşırı kilo alıp vermeler sonucunda da memenin dolgunluğu azalmakta ve meme başları sarkık görünmektedir.

Bazen hiç doğum yapmamış bayanlarda da sarkıklıklar olabilmektedir.
Eğer meme dokusu yeterli ve meme başları çok sarkık bir görünümdeyse o zaman mevcut meme dokusunu koruyarak dikleştirme yeterli olacaktır.

Ancak özellikle doğum sonrasında içleri boşalmış ve aşağıya bakan meme başları mevcutsa , o zaman dikleştirmeyle beraber kişiye uygun bir meme protezi konularak aynı zamanda dolgunluk da sağlanmalıdır. Protez konulmadan yani mevcut meme dokusu olan hastalarda yapılan dikleştirme ameliyatlarında çoğu zaman süreç meme küçültme ameliyatlarına benzer şekilde ilerler.

Ancak meme proteziyle beraber olacak dikleştirme hastalarında süreç biraz daha farklı olacaktır. Protezin konulacağı anatomik bölgeye göre ağrı biraz daha fazla olabilir ve normal iş yaşantısına dönmek biraz daha zaman alabilir.

Meme kanseri sonrasında memesi alınan kadınlara neler yapılır?

Meme kanseri sonrasında memesi alınmış veya deforme olmuş kadınlara da çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Bu daha çok rekonstrüksiyon dediğimiz, yeniden meme yapılması ameliyatlarıdır. Yeniden meme oluşturulurken hastaların kendi dokuları veya silikon meme protezleri kullanılır. Hastanın karın, sırt veya popo bölgesinden alınacak dokularla yeniden meme yapılması mümkündür.

Kendi dokusu dışında ise silikon meme protezleriyle bu yeniden yapılanma süreci uygulanabilir. Hastanın istekleri, gerekli tıbbi değerlendirmeler sonucunda hasta için en uygun teknik seçilmektedir. Bu teknikler haricinde yağ enjeksiyonlarıyla da meme deformitilerinin düzeltilmesi yapılmaktadır.