Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Vücut Estetiği Ameliyatları Nelerdir?

vücut estetiği

Vücut estetiği ameliyatları nelerdir?

Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Deniz Küçükkaya, vücut estetiği ameliyatlarını anlatıyor.

Vücut estetiği (Bariatric cerrahi), çeşitli nedenlerle aşırı kilo vermiş hastalarda oluşan vücut sarkıklıklarını düzeltmeye yarayan estetik ameliyatlar dizisidir. Diyet ya da ameliyatlarla hızlı bir şekilde vücut ağırlığının 1/4 veya daha fazlasını kaybeden hastalarda çeşitli bölgelerde sarkıklıklar ve kontur deformeleri oluşur. Estetik cerrahide sarkmanın oluştuğu bölgelere göre farklı cerrahi operasyon çeşitleri uygulanır.

Yüz ve gıdı sarkması: Genç hastalarda yüze yağ enjeksiyonları orta yaş ve üzeri hastalarda ise yüz germe yöntemleri kullanılabilir. Çene altı bölgesinde ise en uygun yöntem boyun germedir.

Meme sarkması: Sarkıklığın derecesine ve altta kalan yağ miktarına göre erkeklerde meme germe operasyonu kadınlardaysa protezli veya protezsiz meme dikleştirme ameliyatı uygulanır.

Karın sarkması: Yine sarkıklık miktarıyla orantılı olarak değişik ölçülerde karın germe ameliyatı yapılabilir.Normal karın germe ya da çepeçevre karın germe ameliyatı da uygulanabilir. Tüm bu germe işlemleri esnasında gerektiği takdirde üst karın ve bel bölgesine liposuction işlemi yapılabilir.

Kol sarkması: Kolun özellikle dirsek ile koltuk altı arası kısmındaki sarkmalar özellikle dekolte veya kısa kollu kıyafet giyen kadınları çok rahatsız edilebilir ve bu bölgeye liposuction ve/veya kol germe ameliyatı uygulanabilir.

Uyluk sarkması: Uyluk sarkması tüm üst bacakta olabileceği gibi yani iç uyluk, ön uyluk, basen bölgesi ve posterior uyluk bunlardan sadece bir tanesinde de sarkma olabilir. Sarkmanın miktarına ve hastanın cilt tipine en uygun estetik ameliyat seçilir.

Popo sarkması: Kaslarının hacmini kaybetmesine bağlı olarak popo tümseği kaybolur ve hastaya yandan bakıldığında poponun aşağı doğru sarkıp düzleştiği görülür. Bu durumda popo germe ya da kaldırma ameliyatları uygulanır. Eğer popunun hacmindeki azalma belirginse  yağ enjeksiyonu veya popo protezi ameliyatları da bu ameliyatlara eklenebilir.

İlginizi Çekebilir  Burun Estetiğindeki En Son Gelişmeler

Vücut estetiği ameliyatları bazı durumlarda birkaç aşamada tamamlanması gereken önemli cerrahi operasyonlardır. Mevcut sağlık durumunuz el veriyorsa birkaç ameliyatı birarada da olabilirsiniz. Kombine ameliyat olarak ismlendirdiğimiz bu ameliyatlar anestezinin de ilerlemiş olmasıyla çok daha rahat bir şekilde uygulanmaktadır.

Eğer hızlı kilo verme, doğum ya da yaşlanma nedeniyle vücudunuzda sarkmalar başladıysa ve bu sizin yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkiliyorsa vücut estetiği ameliyatlarından siz de faydalanabilirsiniz. Ancak operasyon sürecinin ve sonrasının olabildiğince iyi geçmesi  için doktorunuzla güven duygusunu tam olarak sağlanmış olması   ve onun tüm tavsiyelerine uymanız gerekir.