Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Göğüs Büyütme

göğüs büyütme

Göğüs Büyütme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Deniz Küçükkaya, göğüs büyütme hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Göğüs büyütme bir kadının göğsünün boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların başında göğüs büyütme ameliyatı gelir. En başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi operasyonlarından birisidir.

Göğüs büyütme işlemi:

  • Doğal küçük göğüsleri büyütmek.
  • Hamilelik, kilo kaybı ya da emzirme nedeniyle şeklini ve büyüklüğünü kaybeden göğüsleri eski haline getirmek.
  • Göğüsler arasındaki asimetriyi düzeltmek.
  • Meme kanseri nedeniyle göğsü alınmış, yanık ve diğer travmatik nedenlerle meme şekli bozulmuş olan durumları tedavi etmek için yapılır.

Meme büyüklüğü  nasıl belirlenir?

  • Hastanın boyu ve kilosuna yani genel vücut yapısına dikkat edilir. Elbetteki omuz ve kalça genişliği özellikle dikkate alınmalıdır.
  • Hastanın göğüs kafesi şekline dikkat edilir. Bazı kişiler uzun boylu olsalar da göğüs kafesleri dar olabiliyor. Yine kısa boylu hastaların geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Bu durumların hepsi seçilecek protez büyüklüğünü ve şeklini fazlasıyla etkiler.
  • Hastanın var olan memelerinin büyüklüğüne dikkat edilir. Hiç meme dokusunun olmamasıyla bir miktar meme dokusunun olması protezinin büyüklüğüne karar verirken belirleyici olmaktadır.
  • Memelerde büyüklük açısından simetrisine dikkat edilir. Pek çok kadının memelerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Bu fark karşıdan bakıldığında çok belirgin değilse memelerin asimetrik duruşunu düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir.

Ameliyattan önce hastayla beraber memenin boyutu belirlenir, burada önemli olan doğal bir görünüm yakalamak.  Hastamızın istekleri, muayenesi ve bizim önerilerimiz beraber değerlendirilerek ortak bir karar verilmektedir. Bizim tavsiye ettiğimiz boyuttan büyüğünü isteyen hastalarımızı, vücudunuza çok büyük gelen implanttan yıllar sonra pişman olursunuz diyerek uyarıyoruz.

İlginizi Çekebilir  Altın İğne

Çünkü dokuların yapısının zamanla değişmesiyle oluşabilen şekil bozuklukları implantlar büyüdükçe daha görünür hale gelir. Bu nedenle karar verilirken uzun vadede düşünmek gerekir.ister meme estetiği olsun ister burun estetiği ya da her hangi bir estetik müdahale için  hep doğal , kişiye özel  ve uzun vadede en uygun olacak yöntemi  önermekteyim.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ortalama 1 saat  içinde ameliyat tamamlanarak hastanın hayal ettiği göğüslere kavuşması sağlanır. Kısa sürede tamamlanan ve hızlı iyileşen bir ameliyattır. Güzel göğüslere sahip olmak her kadının en doğal hakkıdır. Ve hayal edilen güzel göğüslere sahip olmak tıptaki gelişmeler sayesinde artık çok da kolay.

Göğüs büyütme ameliyatında iyileşme süresi ameliyatın şekline ve kişiye göre değişiklik gösterir. Hastaların operasyon sonrası iyileşme süreleri cerrahın uyguladığı tekniğe (meme implantlarının kas dokusunun üstüne veya altına konulması veya cerrahi kesiğin yapıldığı yer)  bağlı olsa da hastaların operasyon sonrası eylemlerinin de bu süreçte etkisi çok fazladır.

Kısa sürede iyileşip günlük hayatlarına devam etmek isteyen hastalar doktorunun verdiği tavsiyelere uymalıdır. Yaşınıza, fiziksel özelliklerinize ve sağlık durumunuza göre doktorunuz size ameliyat sonrası birkaç hafta içinde nelerin sakıncalı olup olmadığını söyleyecektir.